Zihinsel engellilerde sporun öfke üzerine etkisi
The effect of sport on mentally disabled people?s anger
  1. Tez No: 320271
  2. Yazar: AYSEN SONUÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Zihinsel engelli gençlerde egzersizin öfke düzeyine etkisini araştırmaya yönelik mevcut bilgiler, literatürün taranmasıyla sistematik bir şekilde verilmiştir. Böylece konu hakkında teorik bir çerçeve oluşturulmuştur. İkinci olarak araştırmanın amacına ulaşmak için Bu araştırma, düzenli ve sistemli olarak spor yapan zihinsel engelli bireylerde öfkenin spor öncesi ve sonrası etkisini araştırmak ve bundan çıkacak sonuçları değerlendirmeyi amaçlamaktadır.Araştırma grubunu, 2011 2012 eğitim öğretim yılında Konya ili Saygı Eğitim, Yeni Sevgi Bağı, Nazar Boncuğu, Dört Mevsim, iyileştirme merkezinde özel eğitim alan 10-19 yaşları arasında, çalışma için gerekli fonksiyonel becerileri engelleyecek fiziksel engeli olmayan, daha önce herhangi bir sportif organizasyon içinde yer almamış, kız, erkek toplam 25 eğitilebilir zihinsel engelli birey üzerinde gerçekleşmiştir.Zihinsel engelli gençlerin kişisel bilgilerini toplamak için annelerine yaptırılması şartıyla ?Kişisel Bilgi Formu? öfkeli davranışlarının kontrol altına alınması ve en aza indirgenmesinde Spielberger ve arkadaşları (1983) tarafından geliştirilen, dilimize Özer (1994) tarafından uyarlanan ?Sürekli Öfke ve Öfke İfade Tarzı Ölçeği? kullanılmıştır.Veri analize alınmadan önce Ölçeklerden Sürekli Öfke ve Öfke İfade Tarzı Ölçeği alt boyutlarının normal dağılım gösterip göstermedikleri Kolmogorov-Smirnov Testi ve Shapiro-Wilk Testi ile test edilmiştir. Oluşturulan grupların varyanslarının homojenliği ise Levene istatistiğinden faydalanarak kontrol edilmiş ve tüm gruplar için varyansların homojen olduğu sonucuna varılmıştır.Analizin ilk aşamasında, ?Sürekli Öfke ve Öfke İfade Tarzı Ölçeği?nden elde edilen verilere ait betimsel istatistikler incelenmiştir. Öntest ve sontest puanları arasındaki farklılığın anlamlılığını sınamak için de bağımlı gruplar için t-testi kullanılmıştır.Elde edilen veriler bilgisayarda SPSS (Statistical Package For Social Scientists for Windows Release 15.0 ) programında analiz edilmiş, manidarlığı. 05 düzeyinde sınanmış ve sonuçlar araştırmanın amaçları doğrultusunda tablolaştırılmış, açıklanmış ve yorumlanmıştır.Sonuç olarak zihinsel engelli bireylerin içe yönelik öfke düzeylerinin Sürekli Öfke İfade Tarzı ölçeğinden aldıkları öntest ve sontest puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık görülmemektedir. Dışa yönelik öfke düzeylerinin Sürekli Öfke İfade Tarzı ölçeğinden aldıkları öntest ve sontest puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık görülmemektedir. Zihinsel engelli bireylerin sürekli öfke düzeylerinin sürekli öfke alt ölçeğinden aldıkları öntest ve sontest puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık olduğu görülmektedir. Bu farklılığın öntest lehine bir farklılık olduğu belirlenmiştir.Düzenli ve sistemli olarak spor yapan zihinsel engelli gençlerde öfkeyi kontrol etmede eğilimlidirler.?
Özet (Çeviri)
First of all, the present information of the search target is given systematically by combing the literature of the subject. Thus, a theory of frame is formed. Secondly, to be able to reach the target of the search, sports emerge as an important factor. However, it is obvious that this factor is not investigated enough for the behalf of the disabled. The objective of this research is to fulfil this gap. This research also aims to evaluate the outcome of the effects of the level of the anger of the mentally disabled of the youth before and after the sports that is done regularly by these people.This research is done with 25 trainable mentally handicapped people aged 10-19 who have got no physically disability to prevent functional skills to study and have not taken place in any sports organizations in 2011-2012 Academic Year in ? Saygı Eğitim,Yeni Sevgi Bağı, Nazar Boncuğu, Dört Mevsim? rehabilitation centres in Konya.In order to gather personal information of the mentally handicapped youth, a form called ?Personal İnformation Form? is filled in by the mothers of those. The form mentioned above is about taking under control of the angry behaviours of those and at least lessening their angry manners. ?Constant Anger And Anger Scale? ,which is developed by Spielberg and his friends (1983) and translated into Turkish by Özer (1994) is also used in this research.Before the data analysed, the scales ?Constant Anger and Scale of Anger Expression Style? applied to see the dimensions of the distribution are tested with Kolmogorov-Smirnov and Shapiro Wilk. The homogeneity of the variations of the formed groups is checked with Levene Statistics. And it is understood that all the formed groups are homogenised.At the very first step of the analyse, the data obtained from ?Constant Anger and Scale of Anger Expression Style? is studied statistically.Pre test and post test the meanings of the differences between the points of the former and latter tests, t-test is used for the groups.The data obtained is analysed on the computer using SPSS (Statistical Package For Social Scientists for Windows Release 15.0) and meaning is checked with 05 level and the results are commented ,explained and shown in tables.The points received from ?Constant Anger And Scale Of Anger Expression Style? by the mentally handicapped youth considering the anger inwards do not show any differences from the former pre test and post test statistically And the continuous anger of the mentally disabled people outwards showed no difference between former an latter tests statistically. Those who received points from the low scale of ?Constant Anger and Scale of Anger Expression Style? show a remarkable difference between former pre test and post test statistically. It is noted that the difference is on the behalf of the pre test.It is concluded that the mentally handicapped youth who have done sports continuously have a tendency to control their anger.