Beden eğitimi öğretmenlerinin zihinsel engelli bireylerde sporun etkilerine yönelik farkındalık düzeylerinin incelenmesi: Elazığ ili örneği
Examination of the awareness levels of physical education teachers on the effects of sports on individuals with mental disability: example of elaziğ province
  1. Tez No: 926335
  2. Yazar: YÜCEL DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VEYSEL ALBAYRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Munzur Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışma, milli eğitim bakanlığına bağlı okullara görev alan beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin zihinsel engelli kişilerde sporun etkilerine yönelik farkındalıklarının incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın evrenini, Elazığ ilinde Milli Eğitim Bakanlığına bağlı 361 beden eğitimi ve spor öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini, 259 beden eğitimi ve spor öğretmeni oluşturmuştur. Veri toplamak amacı ile 8 sorudan oluşan kişisel bilgi formu ve zihinsel engellilerde sporun etkilerine yönelik farkındalık ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS yazılımında analiz edilmiştir. Analiz sürecinde, verilerin dağılımının normal olup olmadığı test edilmiş ve verilerin normallik varsayımını sağlamadığı görülmüştür. Bu nedenle ikili değişkenlerin analizinde Mann-Witney U testi, ikiden fazla değişkenlerin analizinde ise Kruskall Wallis testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the awareness of physical education and sports teachers working in schools affiliated to the Ministry of National Education about the effects of sports on individuals with mental disabilities. The population of the study consists of 361 physical education and sports teachers affiliated to the Ministry of National Education in Elazığ. The sample of the study consisted of 259 physical education and sports teachers. In order to collect data, a personal information form consisting of 8 questions and an awareness scale about the effects of sports on the mentally disabled were used. The data obtained were analyzed in SPSS software. During the analysis process, it was tested whether the distribution of the data was normal and it was seen that the data did not meet the normality assumption. For this reason, Mann-Witney U test was applied in the analysis of binary variables and Kruskall Wallis test was applied in the analysis of more than two variables.