Magnetik alan değişmelerinde pozitif iyon hareketlerinin incelenmesi
- Tez No: 3203
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1987
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÖZET Kütle spektrometr el erinde iyon optiğini düzenle yen önemli parametrelerden biri iyon kaynağında üreti len iyonların analizöre girişini düzenleyen yarık ge nişliğidir. Bu yarığın genişliği doğrudan doğruya (Rm) ayırıcılığı etkiler. Kütle spektrometresinin temel so runlarından biri optimum yarık genişliğinin belirlenme sidir. Bu çalışmada kuramsal olarak öngörülen ayır ıc ılık için gerekli yarık genişliği ve uygulamada elde edilen ayırıcılık incelenerek karşılaştırılmışlar dır. Ayrıca değişen elektron enerjisine karşı iyon şiddetindeki değişmeler incelenmiş ve bir iyonlaşma verim eğrisi elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY One of the most important parameters which arrange the ion optic in mass spectrometer is the slit width which arrange the entrance of ion beam to sector field analyzer. Mass resolution (Rm) is directly effected from the süt width »The main problem of the mass spectrometer is the adjustment of the optimum slit width. In this study the theoretically calculated slit width was compared with the experimental slit width. Furthermore the ionization efficiency curve (IEC) of the oestradiol molecule ion was obtained by plotting the electron energy versus the ion current.