İşletmelerde elektronik ortamda muhasebe bilgi sistemi iç kontrol ilişkisi ve bir uygulama
The relationship between accounting information system and internal control in electronic environment in businesses and an application
- Tez No: 320329
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADNAN SEVİM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 227
Özet
Bilgi ve iletişim teknolojilerinin hızlı gelişimi her alanda olduğu gibi işletmeleri de yakından etkilemiştir. Artık günümüzde geleneksel iş yapma şekilleri terk edilerek işletmelerle ilgili her bir işlemin bilgisayar ve internet ortamında yapıldığı ve adına ?Electronic Business (e-Business), Elektronik İşletme (e-İşletme) ya da e-İş? denilen bir dönüşüm gerçekleşmektedir. Geleneksel işletme ortamında elle, kâğıt ve kalemle yapılan işlemler artık günümüzde bilgisayar ve internet ortamında bütünleşik bir veri tabanı üzerinde gerçekleştirilmektedir. Muhasebe bilgi sistemlerinin yapısındaki bu değişim, doğal olarak işletmelerin iç kontrol sistemlerinin de yeniden yapılandırılmasını zorunlu hale getirmektedir. Bu amaçla çalışmada, işletmelerde elektronik ortamda muhasebe bilgi sistemi iç kontrol ilişkisi açıklanmaya çalışılarak, örnek bir işletme uygulaması incelenmiş ve uygulamalara ilişkin öneriler sunulmuştur.Çalışma dört bölümden oluşmaktadır. İlk bölümünde; işletmelerde e-dönüşüm, e-işletme ve e-işletme bütünleşmesi konuları ele alınmıştır. İkinci bölümde; muhasebe bilgi sisteminin gelişimi ve yapısı, bütünleşik bilgi sistemi olarak muhasebe bilgi sistemi ve alt sistemleri açıklanmaktadır. Üçüncü bölümde; iç kontrol kavramı, kapsamı, önemi, e-işletmelerde iç kontrol sistemi ve e-işletmelerde muhasebe bilgi sistemi iç kontrol ilişkisi incelenmektedir. Çalışmanın son bölümünde ise; işletme faaliyetlerinin tümünü elektronik ortamda gerçekleştiren bir işletmenin muhasebe bilgi sistemi ve iç kontrol yapısı incelenerek uygulamalara ilişkin öneriler sunulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The rapid developments of information and communication technologies have influenced businesses as they have done for all areas. Traditional methods of doing business are being abandoned and they are being transformed to a system called e-business in which every transaction is implemented through computers and internet. The transactions done manually by using paper and pencil have been started to be done today in computer and internet environment. The transformation in the structure of accounting information systems naturally has made it necessary to restructure the internal control systems of the businesses. For that purpose, in this study, the relationship between accounting information system and internal control system in electronic environment in businesses is attempted to be explained and a sample business applications are analyzed and suggestions regarding applications are made.This study contains four chapters. The first chapter explains e-transformation, e-business and e-business integration concepts. In the second chapter, the structure and development of accounting information system, accounting information system as integrated information system and sub-systems are explained. The third chapter examines the concept and importance of internal control, internal control system in electronic business and the relationship between accounting information system and internal control. In the last section of the dissertation, by examining the accounting information system and internal structure of a business that implements all of its business activities electronically, suggestions regarding applications made.