Muhammed Takî Bahâr'ın (Meliku'ş-Şu'arâ) divanının içerik açısından incelenmesi
To be examined of Muhammad Taqi Bahar Maleko's-Shoara's diwan for contents
- Tez No: 320348
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDÜSSELAM BİLGEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 431
Özet
Bu çalışmanın konusu, Kâcârlar Hanedanlığı sonu ile Pehlevî Hanedanlığı'nın başlangıcında gerek edebî faaliyetleri gerek siyasi görüşleri ile önemli bir yere sahip olan Muhammed Takî Bahâr Meliku'ş-Şuarâ'ın hayatı, edebî ve siyasi kişiliği, üslup özellikleri ve divanında yer alan şiirlerin içerik açısından incelenmesini ele almaktadır. Tez çalışması bir giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Girişte Bahâr'ın hayatı, edebî ve siyasi görüşlerine etki eden toplumsal ve siyasi olaylarla beraber incelenmiştir. Birinci bölümde şairin edebî, kültürel ve siyasi özellikleri ile önemi eserleri ve diğer yazınsal faaliyetleri araştırılmış; ikinci bölümde ise şiir divanıda işlediği temalara ve konulara değinilerek, bu temalara örnek şiirler incelenmiştir. Sonuçta; Bahâr'ın şiir divanında işlediği konuların tamamı ele alınarak yazmış olduğu şiirlerle İran edebiyatına ve kültür tarihine yaptığı katkılar ve getirdiği yenilikler belirtilmek istenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study is about Muhammad Taqi Bahar Maleko?s-shoara?s life, his literary and political personality and study on style of his poems as contents who has an important place with his literary acttivity and political sight in the late of Qajar?s era and in the begining of the Pahlave era. The thesis consists of an introduction an two chapters. In introduction part, Bahar?s life is studied beside an important events which effected his literary acttivity and political sight. Chapter I is about Bahar?s literary personality and its importance, his literary and journalist style, political personality and works. Chapter II is about to be examined his sample poems by touching the themes and the subjects which worked up in his Diwan. In the end, by studying whole subjects and themes in a collective manner which Muhammad Taqi Bahar worked up in his Diwan tried to point out his contributions to Persian Literature.