Sinema ve imaj üretimi: ABD ordusu ve Türk ordusunun 2000 sonrası filmlerdeki imajları üzerine bir karşılaştırma
Cinema and ımage manufacturing: A comparison between ımages of us army and Turkish army on the films that featured after 2000
- Tez No: 320355
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURAN YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 253
Özet
Bu çalışma, ABD yapımı ve ABD ordusunu konu alan filmlerde ABD ordusunun imajı, Türk yapımı ve Türk ordusunu konu alan filmlerde Türk ordusunun imajı arasında bir karşılaştırma yapmayı amaçlamaktadır. Bu amaçla çalışmanın ilk kısmında endüstri ve anlam ileticisi olarak sinema ve bir anlam üreticisi olarak imaj kavramları tartışılmıştır. Bu bölümde sinema kavramı ideoloji üretimi, rıza üretimi ve imaj üretimi açısından incelenmiştir. Araştırma orduların sinemadaki imajları üzerine odaklandığı için, ordular için imaj üretimi ve rıza üretiminin önemi ve sinemanın bu amaçlarla kullanımı üzerinde durulmuştur.İkinci olarak ABD ve Türk ordularının kendi ülkelerindeki sinema endüstrisiyle olan ilişkileri ve orduyla ilgili çekilen filmler tarihsel olarak incelenmiştir. Öncelikle Pentagon ve Hollywood arasındaki sembiyotik ilişki, bu ilişkinin ortaya çıkışı ve ilerleyişi tarihsel olarak ele alınmıştır. Daha sonra, Türkiye Genelkurmay Başkanlığı ve Türk Silahlı Kuvvetleri ile Türk sineması arasında 1919 gibi çok erken yıllarda başlayan ilişki ve bu ilişkinin azalarak günümüze kadar ilerleyişi ve Türk ordusunu konu alan filmler tarihsel olarak incelenmiştir.Araştırma kısmında ise, 2000 ile 2011 yılları arasında vizyona giren 10 ABD yapımı ve 10 Türk yapımı film niteliksel içerik analizi yoluyla incelenmiştir. İncelenen ABD ve Türk filmlerinin tür, orduyu sunma, çatışma durumu ve filmlerin sonları açısından birbirlerinden oldukça farklı olduğu görülmüştür. ABD ve Türk filmleri arasındaki bu fark, ABD ordusu ve Türk ordusunun filmlerdeki imajları arasındaki farkı da oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to make a comparison between image of American military in American-made films about American military and image of Turkish military in Turkish-made films about Turkish military. For this purpose, in the first part of the research cinema as an industry and message carrier and image as an message carrier were discussed.Then, because of research?s focus is images of militaries on cinema, it is emphasized on the importance of image manufacturing and consent manufacturing and usage of cinema for this goals.Secondly, the relationship of American and Turkish militaries with the cinema industries in their own country and films made about military were examined historically. First of all, the symbiotic relationship between Pentagon and Hollywood, the emergence and progress of this relationship were discussed in historical perspective. Then, the relationship which began in very early years like 1919 between Turkish armed forces and Turkish cinema, the progress of this relationship, and films made about military were analyzed historically.In the research part, 10 Turkish-made, 10 American-made films which released in 2000 and 2011 were examined by qualitative content analysis. It is found that American and Turkish films differ in terms of their genres, presentation of military, the conflict situation and the endings. This difference in American and Turkish films generates the difference in image of American military and Turkish military in these films.