Turizm işletmecilerine göre özel çevre koruma bölgelerinde turizm ve sorunları: Foça örneği
According to the tourism operators in special environmental protection areas tourism and its problems: Example of Foça
- Tez No: 320363
- Danışmanlar: DOÇ. DR. E. FERYAL TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Turizm, Sociology, Tourism
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Özellikle doğal kaynakların ve çevrenin sanayi sonrası toplumla birlikte hızla tahrip olması çevreye yönelik bakış açılarının değişmesine sebep olmuştur. Bu süreçle birlikte çevrenin ve doğal kaynakların korunması hususu hem hükümetler hem de sivil inisiyatiflerle desteklenmiştir.Araştırma kapsamında çevre korumaya yönelik yürütülen bir politika türü olarak Özel Çevre Koruma Bölgeleri ele alınmış ve Foça bölgesi örnek olarak seçilmiştir. Çevre koruma konusu Foça bölgesinde icra edilen turizm etkinlikleri ve yerel kalkınma boyutuyla analiz edilmiştir.Çalışma kapsamında alana ilişkin teorik bilgilere değinilmiş ve Foça'da kamu çalışanları, sivil toplum örgütleri ve turizm alanında faaliyet yürüten işletmecilerle görüşülmüştür. Elde edilen bulgular sosyolojik düzeyde değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
General perception towards environment have been changed especially in post-industrial society which caused rapid destruction of natural resourses and environment. With in this process, the matter of protection of natural resourses and environment encouraged by both goverments and non-goverment organizations.in scope of this research, Special Protection Zones which is used as a policy of protection of environment are investigated and Foça is choosed as an example region. The subject of protection of environment is analyzed with dimension of tourism activities and local development that is performed in Foça.İn this study theoretical knowledge has been explained and interviewed with public employees, non-goverment organizations and employees who are work in the field of tourism in Foça. The obtained findings evaluated in sociological level.