Türk basınında uzmanlaşma ve çevre gazeteciliği
Expertising in turkish press and environmental journalism
- Tez No: 320362
- Danışmanlar: PROF. DR. NURCAN TÖRENLİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Journalism, Communication Sciences
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 340
Özet
Modern dünyada son derece karmaşık olan üretim ve ticaret ilişkileri, tüketimin, yapılaşmanın, daha modern ve daha rahat yaşama arzusunun çevreyi olumsuz etkilediğini ve insanlığı bir felakete sürüklediğini çok iyi saklar. Basın çağdaş ve demokratik ülkelerde toplum yapılanmasının ayrılmaz ve etkili bir parçasıdır. Basın olaylar, sorunlar ve kurumlar karşısında kamuoyunu bilgilendirirken katılımcı bir demokratik düzenin devamı için kamuoyunun serbest oluşumunu da sağlamalıdır. Demokratik bir toplumda basın kuruluşlarının da çevre sorunları konusunda kamuya açık bir tartışma ortamı yaratması beklenmektedir. Uzmanlaşma - uzmanlık alanları ile çevre - çevre sorunlarının haber olarak seçilmesi arasındaki ilişki araştırılmıştır. Araştırmada toplumsal gerçekliğin ?medya gerçekliğine? dönüştürülmesi sürecinde uzmanlığın-uzman gazeteciliğin ne ölçüde belirleyici olduğu ve gazetecinin çevre ile ilgili uzmanlık bilgisinin bu aşamada neye dönüştüğü ve ne amaçla kullanıldığını sorgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Complex relations between production and trade in the modern world, successfully conceals the fact that consumption, structuring and the will to lead more modern and comfortable lives have a negative impact on environment and will bring disaster to humanity. Media is an inseparable and effective part of the social structure in modern and democratic countries. While informing the society on factual background, problems and institutions, media should also ensure the formation of free public opinion for the continuity of participant, democratic order. In a democratic society, it is expected from media organizations to form public discussion platforms on environmental issues. This study, analyzes the relation between expertise ? area of expertise and selection of environment ? environmental issues as news items. In this research the determinant role of expertise and expert journalism in transformation process of social reality into ?media reality?, purpose of journalist?s specialized knowledge on environment and how it changes during this phase are questioned.