Presidential incumbency: A critical analysis on the impact of presidential incumbency on the political process and democratisation in Aast Africa: Uganda, Kenya and Rwanda
Doğu Afrika'da siyasi süreci ve demokratikleşme konulu başkanlık görev süresi etkisi üzerine bir eleştirel analizi: Uganda, Kenya ve Ruanda
  1. Tez No: 320365
  2. Yazar: IVAN ASHABA MUGYENZİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FETHİ AÇIKEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Bu çalışma Presidential Incumbency kavramını incelemekte ve basit olarak presidential incumbency'nin Doğu Afrika'daki politik süreçte ve demokratikleşmedeki etkisini araştırmaktadır. Ancak Doğu Afrika çok geniş olduğundan sadece bu konuda en iyi uygulanabilir örnekleri oluşturan Uganda, Kenya ve Ruanda olmak üzere üç Doğu Afrika ülkesine yoğunlaşmaktayım. Vatanım Uganda bu örneklerin çoğunu teşkil etmekle beraber komşu ülkeler Kenya ve Ruanda da birçok benzerlik taşır.Araştırmam presidential incumbent'la/mevcut başkanlar tarafından ve yönettikleri partiler tarafından iktidara tutunmak amacıyla kullanılan baskı, medyanın manipülasyonu, seçimlere hile karıştırılması, milli güvenlik teşkilatlarının, kişiselleştirilmesi ve bunlara sahip olunması, devletin diğer erkleriyle müdahale, medyanın manipülasyonunu içeren bazı temel yöntemlerin üzerinde durmaktadır. Uganda, Kenya ve Ruanda örnekleriyle bu çalışma Yoweri Museveni Kaguta (Uganda), Mwai Kibaki (Kenya), Paul Kagame (Ruanda) olmak üzere presidential incumbentları birbirine komşu ülkelerde incelemekte ve onların güölenmesine neden olan bazı belli başlı sorunlar arasında bağ kurmaya çalışmaktadır.Genelde Afrika özelde Doğu Afrika olmak üzere, presidential incumbent'lar/mevcut başkanların otoritesini etkili olarak dengeleyecek ve frenleyecek güçlü kurumsal yapıların yokluğundan faydalanarak bir çok menfaat sağlamaktadırlar. Sonuç olarak incumbent olmayanlar incumbentlarla/mevcut başkanlarla mücadele ederken büyük zorluklarla karşılaşmaktadırlar ve bu; politik süreç, demokratikleşme, seçimler, oy verme davranışı ve seçim sonuçları üzerinde büyük etkiye sahip olmaktadır.Doğu Afrika'daki presidential incumbent'ların yararlandıkları menfaatler muazzamdır. Ben bunların göze çarpanlarına yoğunlaşacağım. Mesela presidential incumbent'lar ulusal kaynaklardan seçim kampanyalarını finanse etmek için kullanmaktadırlar ve bu onları seçimlerde otomatik olarak öne geçirmektedir. Doğu Afrika'da Afrika'nın ya da dünyanın herhangi bir yerindeki gibi seçim kampanyalarında başarıyı getiren en önemli faktör paradır.Son olarak, bu çalışma incumbency'nin geleceği ve karşısında da demokratikleşme ve siyaset üzerine bazı tavsiyeler önererek sonuçlanmaktadır. Önerilen bazı tavsiyeler iktidarın demokratik olarak devredilmesi için seçim sürelerinin yeniden düzenlenmesi (Uganda), kayıtlı siyasi parti etkinliklerinin daha fazla fonlanması, kamu kurumlarının şeffaflığı için katılımcılık ve politik hoşgörüdür. Ayrıca muhalefetin sadece seçimler sırasında değil öncesinde de birlikte olması ve etkili olarak incumbent president'ların gücü suistimal etmesini kontrol etmeleri gerekmektedir. Başka bir tavsiye ise kuvvetler ayrılığı doktrinidir.
Özet (Çeviri)
This research paper examines the paradigm of 'Presidential Incumbency' and basically looks into the impact of presidential incumbency on the political process and democratization in East Africa. However, East Africa being so wide, I concentrate on only three East African countries of Uganda, Kenya and Rwanda which offer some of the best applicable examples for this topic. Uganda as my native country offers most of the examples but with many comparisons with neighboring Kenya and Rwanda.The research puts emphasis on some of the major mechanisms that are used by presidential incumbents/sitting presidents as well as ruling parties to cling to power and these include; repression, manipulation of the media, rigging elections, 'ownership' and 'personalization' of national security agencies, interference with other arms of government, manipulation of the media among others. Using examples from Uganda, Kenya and Rwanda, this paper concentrates on the presidential incumbents in the relative countries; Yoweri Museveni Kaguta (Uganda), Mwai Kibaki (Kenya), Paul Kagame (Rwanda) and also tries to establish a link on some of the underlying issues that guarantee such leaders too much power.Africa in general and East Africa in particular, presidential incumbents enjoy a lot of advantages due to the lack of strong institutional mechanisms to effectively balance and check on the power and authority of sitting presidents. As a result, non-incumbents face a big challenge competing against incumbents/sitting presidents and this has a great impact on the political process, democratization, elections, voting behavior and vote outcome.The advantages presidential incumbents in East Africa enjoy are enormous and as a result, I concentrate on some of the outstanding ones. For example, presidential incumbents take advantage of national resources to fund most of their campaigns and this puts them in an automatic lead in elections. In East Africa, just as anywhere in Africa or the world, the biggest factor that guarantees success in election campaigns is money.This research paper concludes by offering some recommendations on the future of incumbency versus politics and democratization. Some of the recommendations offered include; restoration of term limits (Uganda) in order to ensure that power is transferred democratically, increased funding for registered political party activities, inclusiveness and political tolerance which can help build transparency of public institutions. Also, the opposition has to be united not only during elections but even before so as to effectively check on power abuse by incumbent presidents. Another recommendation suggested is the enforcement of separation of powers doctrine.Finally, it should be noted that Incumbency on its part is not bad and this paper is not against presidential incumbency, but rather an analysis of the impact it has on the political process and democratization in East Africa. Incumbency can be good for politics unless in scenarios where incumbent presidents fail to democratically relinquish power or even use the advantage of being sitting presidents to fully entrench themselves in power and thus frustrate the activities of other political actors.