Osmanlı-Venedik ticari ve diplomatik ilişkileri(1453-1571)
Commercial and diplomatic relations between the Ottoman empire and the republic of Venice (1453-1571)
- Tez No: 320384
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Venedik Cumhuriyeti, Osmanlı Devleti ile ilişki kuran ilk devletlerdendir. Ayrıca, kurduğu bu ilişkiyi yerleşik düzeyde temsilciliklere de dönüştürerek Batıda, Doğu ile en yakından ilgilenen devlettir.Osmanlı Devleti ile XIV. yüzyılda başlayan ilişkileri XIX. Yüzyıla kadar sürdürmüş ve aradaki iyi ilişkileri korumaya çalışmıştır. Birbirleriyle sürekli ilişki içinde olan bu iki devlet arasında savaşlar eksik olmamıştır, fakat bu savaşlardan sonra her zaman bir barış imzalanmıştır.XV. ve XVI. yüzyılda Osmanlı Devleti ve Venedik Cumhuriyeti hem karada hem denizde pek çok sefer karşılaşmış, bu karşılaşmalar devletler arasında hem kişisel hem de ulusal bazda ilişkilerin kurulmasına vesile olmuştur. Osmanlı Devleti ile Venedik Cumhuriyeti arasında imzalanan anlaşmalarda iki devlet arasında barışın sağlanmasını ve iyi ilişkilerin kurulmasına vesile olmuşlardır. Bu ilişkiler hem kültürel hem diplomatik hem de siyasi ilişkilerde iki devletin birbirini etkilemesiyle sonuçlanmıştır. XV. ve XVI. yüzyıl boyunca Osmanlı Devleti, Venedik Cumhuriyeti için bir tehdit unsuru olmakla birlikte, Serenissima'nın Avrupa'ya karşı kullandığı bir denge öğesi niteliğindeydi.Venedik Cumhuriyeti'nin Doğu-Batı arasındaki gerçekleştirdiği deniz ticareti, her iki ülkenin de hazinesine büyük katkıda bulunarak, kültürel ve sanatsal faaliyetlerin gelişmesine de ön ayak olmuşlardır. Bu kıtalar ve denizlerarası ticaret sadece diplomatik ilişkileri değil, kültürel ilişkileri de şekillendirmiş ve Batı'da, Doğu toplumları hakkında büyük bir merak uyandırmıştır.Avrupa'da bu egzotik ve bilinmez bir toplum, diğer bir deyişle Türkler, hakkında uyanan merakı gideren yine Venedikli tüccar, seyyah ve diplomatlar olmuşlardır. Bu yönüyle, denilebilir ki Venedik Cumhuriyeti, Osmanlı Devleti'nin Avrupa nezdinde tanıtıcısı olmuştur.
Özet (Çeviri)
The Republic of Venice is one of the states which makes contact with The Ottoman Empire. Furter more, with her diplomatic relations based on permanent and well prepared organizations, the City of Venice, in the West, is the closest state to the Eastern world. The Republic of Venice called also Serenissima, tried to preserve in a good way her diplomatic and all kind of relations, from its origins in the XIV. century until the XIX. century, with The Ottoman Empire.In the XV. and the XVI. century The Ottoman Empire and The Republic of Venice had many contacts not only in the sea but also on the soil which helped to improve the national relationts along with the personal ones. The agreements also known as the capitulations, between The Ottoman Empire and The Republic of Venice contributed to improve to maintain the peace between both states for a while. These contacts between both states resulted in establishing not only the diplomatic ones but also the cultural relationals among with the politicals. During the XV. and The XVI. century The Ottoman Empire, was always a threat for The Republic of Venice but in the same time a balance-power which was used by The Serenissima against Europe.The maritime commerce between the West and the East executed by The Republic of Venice during the XV. and the XVI. century, contributing to the enlargement of the treasury of both states, served to the progression of the cultural and the artistic relations.This international maritime trade shaped not only the diplomatic and the cultural relations, rase curosity by the Western countries for the eastern people who were concerned very enigmatic for many years.In Europe, Venetian merchants, travelers and diplomats were the first people who sated their interest about this exotic eastern people, called Turks. From a point of view the Venetian people introduced the Turks and the Ottoman culture to the Western world and prepared the base for other countries like Holland and France, willing to create a relationship with the Ottoman Empire.