13/1 nolu Dubrovnik Ahkam Defterine göre Osmanlı Venedik ilişkilerinde (1603/4-1613/14) diplomasi ve ticaret (1-100. sayfalar)
Diplomacy and trade in Ottoman-Venetian relation (1603/4-1613/14) according to the Dubrovnik Case Book numbered 13/1 (1-100. pages)
  1. Tez No: 852215
  2. Yazar: CANAN KARA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GALİP ÇAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 374
Özet
Ahkâm defterleri hükümlerin ve kanun değerinde bulunan kararların, kanunnamelerin kaydedildiği defterler olmuştur. Her kalemin kendine ait bir ahkâm defteri bulunup önemli hususları kaydı bu defterlere tutulmuştur. Devletlerarası diplomatik ilişkiler, ticarî konular, vergiler, çeşitli korsanlık, eşkıyalık faaliyetleri bu defterde görüldüğü gibi bireyler arası miras anlaşmazlıkları, kilise tadilatları veya vuku bulmuş cinayetler de bu defterlerde ahkâm defterlerine kayıt olunmuştur. Dubrovnik ve Venedik'e ilişkin olan bu ahkâm defterinde de ağırlıklı olarak Balkanlar, Ege ve Akdeniz'de gerçekleşen ticaret faaliyetleri, gümrük ve haraç ve çeşitli vergiler, korsanlık eşkıyalığı gibi konular ağırlıklı olarak kayda geçirilmiştir. Çeşitli vilayetlerde görevli beylerbeyi ve kadılara verilen hükümlerde Venedik ve Dubrovnikli balyoslarının göndermiş oldukları arzuhallere müteakiben hükümler verilmiş, sorunların şer'le çözülmesine ihtimâm gösterilmiştir. Bu çalışmada defterin vermiş olduğu bilgilere dayanılarak Osmanlı Devleti ile Venedik ve Dubrovnik arasındaki diplomatik ve ticari ilişkilere odaklanılmıştır. Defterin kapsamış olduğu coğrafyada meydana gelmiş olan olaylar ve getirilen çözümler, 17. yüzyılın başlarında Osmanlı ve çevresi ile ilişkileri hakkında birincil kaynaktan bilgi sahibi olmamızı sağlamaktadır. Çalışmada amaç Osmanlı Devleti'nin 17. yüzyıla girerken Balkanlar, Adriyatik, Ege ve Akdeniz'de nasıl bir durumda olduğunu bir ahkam defteri üzerinden saptamaktır. Devletler arası ilişkiler, bireyler arası ilişkiler, her türlü sosyo-ekonomik faaliyetler defterden rahatlıkla çıkarılabilmektedir. Defterde incelenen hükümlerin olduğu gibi transkripsiyonu yapılmıştır. Çalışma iki bölümden oluşup, birinci bölümde ahkâm defterleri ve Osmanlı Devleti'nin Venedik ve Dubrovnik ile ilişkileri değerlendirilmiştir. İkinci bölümde hicri 1028 tarihli Dubrovnik Ahkâm Defterinin transkripsiyonu ve orijinal metni yer almaktadır. Anahtar Kelimeler; Dubrovnik, Venedik, Ticaret, Diplomasi, Balyos, Hüküm, Korsan Eşkıyası
Özet (Çeviri)
Ahkam books were the books in which the provisions, decisions having the value of law, and codes of laws were recorded. Each item had its own judgment book and important matters were recorded in these books. İnterstate diplomatic relations, commercial issues, taxes, various pıracy and banditry activities are recorded in this book as well as inheritance disputes between individuals, church renovations, or murders that took place were recorded in these books. In these books of judgments related to Dubrovnik and Venice, subjects such as trade activities, customs and tribute, and various taxes, piracy, and banditry, which took place in the Balkans, the Aegean, and the Mediterranean, were mainly recorded. İn the decisions given to the governors and judges in various provinces, the decisions were made following the petitions sent by the balios of Venice and Dubrovnik and care was taken to solve the problems by law. This study focuses on the diplomatic and commercial relations between the Ottoman Empire and Venice and Dubrovnik, based on the information provided by the notebook. The events that took place in the geography covered by the notebook and the solutions provided provide us with primary source information about the Ottoman Empire and its surroundings in the early 17th century. The aim of the study is to determine, through a notebook of rules, what kind of situation the Ottoman Empire was in the Balkans, Adriatic, Aegean, and Mediterranean at the beginning of the 17th century. Relations between individuals and all kinds of socio-economic activities can be easily removed from the ledger. The provisions are transcribed as they are in a notebook. The study consists of two parts and in the first part, the judgment books and the relations of the Ottoman Empire with Venice and Dubrovnik are evaluated. The second part contains the transcription and original text of the Dubrovnik Ahkam Book dated 1028 Hijri. KEYWORDS; Dubrovnik Diplomacy and Trade in Ottoman-Venetian Relations (1603/4-1613/14) According to Dubrovnik Ahkam Book No.13/01 (1-100. Pages) Dubrovnik, Venice, Trade, Diplomacy, Envoy, Regin, Pirate, Bandit