Virginia woolf and E.M. Forster from a psychoanalytic perspective in the modern age
Modern dönemde psikanalitik bakış açısıyla Virginia Woolf ve E.M. Forster
  1. Tez No: 481168
  2. Yazar: ELÇİN ÖZKARAKAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CHARLES DANİEL SABATOS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
İngiliz Edebiyatı Modern dönem yazarları olan Virginia Woolf ve Edward Morgan Forster 20. yüzyıl başında yaşamış ve faaliyet göstermişlerdir. Yaşadıkları dönemin toplumunda dezavantajlı bireyler olan kadınlar, eşcinseller ve biseksüeller yazında kendilerini tam olarak ifade etme özgürlüğüne sahip değillerdi. Onlar için iç dünyalarını duygusal ve düşünsel yönden açığa vurabilecek herhangi bir çıkış noktası seçenekleri pek yoktu. Bu noktada Forster'ın A Passage to India romanı ve Woolf'un Orlando romanı sırasıyla İngiliz edebiyatında modern dönemin önemli temsilcileridir. Zamana bakmaksızın söz konusu karakterler bir çıkış noktası yaratarak yazarlarının arzularını duygusal arınmaya (katarsis) psikanaliz kuramlardan rüya, tekinsiz ve istek gerçekleştirimi aracılığıyla ulaştırmaktadır. Böylece onlar da duygu durumlarını bilinç ve bilinçdışı arzu ve amaçları yardımıyla bu kuramlara dayanarak düzenlerler. Yazarın kişilik tipi ve cinsiyetine bakmaksızın karakterler yazarlarının zihninde saklı duygu ve düşünce yükünü rahatlatırlar.
Özet (Çeviri)
Edward Morgan Forster and Virginia Woolf who were modernist novelists that lived and wrote during early 20th cc. They lived in such an age that women, homosexuals and bisexuals didn't have full freedom of self-revelation even to write and express themselves. There was no outlet for them to express their thoughts and emotions. At this point, their novels A Passage to India and Orlando respectively represent a canon of the age of modernism. Regardless of the time, the characters in question achieve catharsis finding an outlet for the writers' wishes under psychoanalytic theories of uncanny, dream and wish-fulfillment. Thereby, they regulate their psychological state with the help of both conscious and unconscious fantasies and aims. Regardless of the personality and gender of the author; the characters find their way to relieve the cathexis embedded in authors' mind via uncanny, dream and wish-fulfillment theories.