İlpek Mikulayi'nin ?Tıvatı Kun? adlı eseri üzerinde Çuvaşça dil incelemesi (Giriş-metin-dizinler)
A grammatical study of Chuvash language on İlpek Mikulayi?s book intitled ?Tivati Kun? (introduction-texts-indexes)
- Tez No: 320458
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖNER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Dili Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 1599
Özet
Türkoloji araştırmalarında önemli bir yere sahip olan Çuvaş Türkçesi, İdil-Bulgar Türkçesinin bir devamı ve Ana Bulgarcanın günümüzdeki tek temsilcisi durumundadır. Çalışmamızda, sahip olduğu dil özellikleri nedeniyle çeşitli milletlerden çok sayıda uzman için araştırma konusu olan Çuvaş Türkçesinin bir edebî ürünü üzerinde bir dil incelemesi yapmak amaçlanmıştır. Çalışmamız Giriş, İnceleme Metin, Dizinler ve Sonuç olmak üzere beş bölümden oluşmaktadır. Giriş kısmında Çuvaşlar ve Çuvaş Türkçesi hakkında bilgi verilmesinin ardından, Edebi İnceleme ve Dil İncelemesi bölümlerinden oluşan bir İnceleme kısmı hazırlanmıştır. Metin kısmı Transkripsiyon ve Türkiye Türkçesine Aktarma biçiminde iki başlıkta ele alınmış, Dizinler kısmı ise farklı ölçütlere göre hazırlanan Kökler Dizini, Özel Adlar Dizini, Sıklık Dizini, Ekler Dizini gibi alt başlıklar altında değerlendirilmiştir. Sonuç bölümünde ise tüm bu çalışmaların neticesinde ulaştığımız belirlemeler maddeler halinde paylaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Chuvash Turkish that has an important place in Turkology researches is a continuation of Volga-Bulgarian Turkish and the only representative of the Proto-Bulgarian today. In this study, it is aimed to make a grammatical analysis on a literary work in Chuvash Turkish, a language which is a research topic for many researchers from various nationalities because of its language features. This study consists of five parts that are Introduction, Analysis, Text, Indexes and Conclusion. After providing information about the Chuvash and Chuvash Turkish in the Introduction, an Analysis part is prepared which includes Literary Analysis and Language Analysis. Text part consists of two titles that are Transcription and Turkish Transcription whereas Indexes are evaluated with subtitles such as Roots Index, Proper Nouns Index, Frequency Index and Suffixes Index which are prepared according to different criteria. In the Conclusion part, all the determinations we reached as a result of this study are given as items.