Değişik düzeylerdeki hemşirelik eğitimi programlarından mezun olan hemşirelerin iş etkinliğinin araştırılması
- Tez No: 32046
- Danışmanlar: PROF. DR. VELİOĞLU PERİHAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, İşletme, Nursing, Business Administration
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kuruluşlarında Yönetim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
BOLÜM 5. ÖZET/SUMMARY Bu çalışma,“Değişik Düzeylerdeki Hemşirelik Eğitim Programlarından Mezun Olan Hemşirelerin İş Etkinliğini Araştırmak”umacıyla tanımlayıcı olarak planlanmıştır. İstanbul Üniversitesi“Araştırma ve Uygulama Hastaneleri”ve Marmara Üniversitesi Hastanesinin Genel Dahiliye, Genel Cerrahi, Kadın Doğum, Psikiyatri ve Yoğun Bakım ünitelerinde ve ayrıca her üç hastanenin Hemşirelik Hizmetleri Müdürlüğü'nde görev yapan 314 hemşire araştırma kapsamına alınmıştır. Veri toplama aracı olarak, bireysel tanımlayıcı özellikleri içeren ve araştırmacı tarafından hazırlanan 26 soruluk bir anket formu ile 52 maddeden oluşan“Hemşirelerin İş Etkinliği (Job Effectiveness-Performance) Ölçeği”kullanılmıştır. Bu ölçeğin geçerlilik ve güvenilirlilik çalışması araştırmacı tarafından yapılmış olup, Cronboch alfa=0.96 olarak bulunmuştur. Spearman-Brown formülüyle r değeri 0.93 bulunmuştur. P=0.000 ileri derecede anlamlı bulunmuştur. Elde edilen veriler istatistiksel olarak bilgisayarda değerlendirilmiştir. Sonuç olarak, örneklemi oluşturan hemşirelerin çoğunluğunun genç yaş grubunda ve bekar olup lojmanda kaldığı, yine çoğunluğunun Sağlık Meslek Lisesi mezunu olduğu, bulunduğu bölümde 2-10 yıllık deneyimi olduğu, çoğunluğunun servis hemşiresi olarak çalıştığı, mesleklerini isteyerek seçtiği, bulundukları bölümde 1-5 yıllık deneyimi olduğu, vardiya şeklinde haftada 40 saat çalıştığı, çalışma saatlerinin kendilerine sorun oluşturmadığı, çalıştıkları bölüm-teri kendilerinin seçtiği ve ortalama olarak 21-30 hastaya bakıldığı görülmüştür. Hemşirelerin“Eğitim Düzeyleri”ile“Bireysel Tanımlayıcı Özellikleri”arasındaki dağılım farkı istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Hemşireler İş Etkinliği Ölçeğinin Mesleki Gelişim Boyutu'ndan en yüksek ortalama puanı almışlardır. Hemşireler İş Etkinliği Ölçeğinin 6 Farklı Boyutu 'nun her bir maddesine ver ilen yanıtların dağılımında, hemşirelerin iyi ve çok iyi derecede yaptıkları aktivitenin Mesleki Gelişim boyutundaki % 81.5 (256) oranında“kendi hareketlerinin sorumluluğunun kabul edilmesi”aktivitesi olduğu görülmüştür. Araş turna kapsamına alman“Hemşireler İş Etkinliği Ölçeğinin Yoğun Bakım ve Mesleki Gelişim Boyutu ile Eğitim Düzeyleri arasındaki fark”istatistiksel olarak anlamlı olmamasına karşın, Liderlik, Öğretme/İşbirliği, Planlama/Değerlendirme ve Kişilerarası İlişkiler/İletişim boyutlarında eğitim düzeylerinin etkili olduğu görülmüş; Sağlık Meslek Lisesi ve Ön Lisans mezunu hemşireler ile Lisans ve Lisans Üstü eğitim alan hemşireler arasında istatistiksel olarak anlamlı farklar bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Summary This wurk is aimed to plan as an descriptive for“The Research on llie Job Effectiveness-Performance of Nurses Graduated from Different Levels of Nursery Education Programmes”. 314 nurses who are working in“Research & Application Hospitals”of Istanbul University, General Interior Service, Surgery, Gynecology, Psychiatry, Intensive Care Services of Marmara University & Nursing Service Departments of the three hospitals are interviewed for this research. The following techniques which bear descriptive individual features are applied to assure the data by the researcher: A questionarre from with 26 ques tions &“Measure of Job Effectiveness-Performance of Nurses composed of 52 articles are used. The validity & the security of the measurement of this work is done by the researcher and the result is found as cronboch alfa=0.96. The r value is obtained as 0.93 by the Spearman-Brown formula. P=0.000 is found highly meaningful. The data have been analysed statistically by the computer. As a result, the majority of the nurses who have been interviewed are young, bachelor & live at the dormitories, the majority of them are graduates of the Vocational Health Lycees with an experience of 2-10 years in the departments, again the majority of them work as service nurses who have selected their profes sion voluntarily with an experience of 1-5 years in their services, who work 40 hours per week on a shift basis, claiming that the working hours don't create problems & they have selected their departments themselves and each of them 156look after approximately 2 1 -30 patients. The distributional difference. of nurses between the ”Level of Education“ & ”Individual Descriptive Features“ are found statistically meaningful. The nurses obtained the highest average note in Job Effectiveness-Performance Measurement on Professional Development Dimension. In the evaluation of every answer in relation to the 6. different dimensions of each article of the Measurement of Job Effectiveness-Performance of nurses, it has been seen that they have good and very good degrees. The ratio of the activity on Professional Development Dimension which is % 81.5 (256) is concentrated on the activity of the ”acknowledgement of their responsibility of their actions“. Although the statistical difference between the ”Job Effectiveness- Performance Measurement of Nurses on Intensive Care & Professional Development with their Educational Level is not meaningful, their educational level on the fields of Leadership, Teacning/Cooperation, Planning/Evaluation & Personal Relations/Communication are found effective. Statistically meaningful results are found between the graduates of Vocational Health Lycees & Undergraduates between the master & the doctorate students. 157