Çok kriterli dağıtım rotası probleminin melez bir model ile optimizasyonu
Optimization of multi-criteria distribution route problem with hybrid model
  1. Tez No: 320470
  2. Yazar: URAL GÖKAY ÇİÇEKLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALUK SOYUER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Günümüz iş hayatında, lojistik ve TZY'de toplam maliyetlerin önemli bir oranını taşıma maliyetleri oluşturmaktadır. Araç filolarının kapasite ve diğer kısıtları dikkate alınarak hazırlanan iyi bir plan, lojistik maliyetlerini önemli ölçüde düşürecek ve firmalara rekabette avantaj sağlayacaktır. Bu çalışmada araç rotalarının planlanmasında kullanılan yöntemlere yer verilmekte ve genetik algoritma tabanlı geliştirilmiş bir meta sezgisel yöntem sunulmaktadır.Araç rotalama problemi, karmaşıklığı arttıkça çözülmesi zor olan ve zaman alan bir optimizasyon problemidir. Bu tez çalışması kapsamında geliştirilen uygulama ile hayatta karşılaşılan büyük ölçekli araç rotalama problemlerinin modellenmesi ve çözülebilmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda, yük-yakıt ilişkisi, asimetrik yol mesafeleri, müşteri zaman penceresi, araç kapasitesi kriterleri ele alınmıştır. Geçmiş çalışmalar incelendiğinde bu kriterlerin tamamını bir arada sağlayan çalışmaların olmaması tezin orijinal yönünü oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
In today's business world, transportation cost typically is an important part of the total costs in management of logistics and supply chain. Good plan, which is considering vehicle fleet's capacity and other constraints, reduces logistics cost and also provides competitive advantage also it cost of logistics. In this study, methods used in the planning of vehicle routes are given developed meta heuristic method are introduced.Vehicle routing problem is difficult to solve and time consuming optimization problem with increasing complexity. In this thesis, it is aimed that modeling and solving of large scale vehicle routing problem in real life with developed application. In accordance with this purpose, some criteria are used in algorithm. These are relationship of load & fuel consumption, asymmetric road-distance, costumer time windows and vehicle capacity (weight and volume). When analyzed past studies, it is observed that there is no study which includes all part of these criteria. That is the original side of this thesis.