Toplumsal içerik ve biçim açısından çağdaş Türk resmi
Modern Turkish painting in terms of social content and form
  1. Tez No: 320478
  2. Yazar: ULAŞ ÖNDER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. UMUT GERMEÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Genel olarak, kaynaklarını toplumsal hayattan, toplumsal olgu ve değerlerden alarak topluma yönelik bir anlatımla biçim dili oluşturmuş sanat üslupları, cumhuriyet devrimleri sırasında ve sonrasında ABD, Meksika, SSCB, Almanya, İtalya, Fransa'da etkili olmuş, ekonomik ve politik gelişmeler ile güçlü bir etkileşim içinde olmuşlardır. Yapıtlarıyla toplumsal ve eleştirel bir tutum sergileyen sanatçılar gerçekçilik, toplumsal gerçekçilik, toplumcu gerçekçilik, eleştirel gerçekçilik gibi üsluplarda sınıflandırılmışlardır. Tutumları yakınçağ ile ortaya çıkan cumhuriyetçi ve toplumcu düşüncelerle koşut olmuştur.Batı sanatındaki demokratik toplumsal hareketlilik Türk resmindeki toplumsal içerik ve biçim için bir kaynak oluşturmuş ve Türk resminin kendi yerel kaynaklarını oluşturmasına ve Türk siyasi tarihinin ve sosyal olaylarının paralelinde gelişimine etken olmuştur. Türkiye tarihinin kendine has karakteri sonucunda, toplumsal olayların ve güncel sorunların yapıtların içeriğini ve biçimini oluşturması, özellikle eleştirellik açısından Türk toplumcu resminin farklı bir karakterde oluşmasına neden olmuştur.Türk ressamlar arasından zengin bir dil geliştirmiş ve toplumsal tutumu istikrar ile sürdürmüş ressamların yapıtları toplumsal içerik ve biçim yönlerinden analiz edildiğinde, Türkiye resmindeki toplumsal gerçekçi plastik dilin, doğal ve toplumsal, güncel olguları analiz ederek betimleyebilecek ve estetik yargılara varabilecek olanaklara sahip bütünsellikte olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Generally, art movements which take its resources from public life, social facts and values and create a form language by an expression towards people, during and after republican revolutions have been effective and heavily interacted with economic and political progress in the USA, Mexico, Russia, and Germany. Artists who adopt a social and critical attitude have been classified in art movements as realism, social realism, socialist realism, critical realism. Their stance was parallel to republican and socialist ideas that appeared with modern age.Democratic social activities in western art have constituted a resource for social content and form of Turkish painting and have impacted on it to produce its own local resources and its own progress parallel to the Turkish political history and social phenomena. By reason of the specific character of Turkish history, composing artwork?s content and form by social phenomena, has caused the Turkish social painting to form a specific character especially in respect of critical attitude.After artworks of painters who have been chosen beyond the Turkish artists who created a sophisticated language and maintained a social attitude intently, are analyzed, it?s obvious that form language of Turkish social realism is adequately integrated to have ability in analyzing contemporary social and natural facts and making aesthetic judgments.