Bölgesel kalkınmada turizmin rolü: Bozcaada örneği
The role of tourism in regional development: A case study from Bozcaada
- Tez No: 320493
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERAH GÜNGÖR ÖZKÖK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bölgesel kalkınma bir bölgenin sosyo-ekonomik yapısının değişim ve gelişiminin bölge bazında artışı olarak değerlendirilebilinir. Bu öngörü ile bölgesel kalkınmayı, yatırım ve istihdam düzeylerinin arttığı, bölge gelirinin pozitif yönde ivme kazandığı tüm bu ekonomik edinimlerin yanı sıra sosyo kültürel gelişim ve toplumlar arası etkileşimi kapsayan, entegre bir faaliyet, özetle zamanla bölge kaderini değiştiren bir etki şeklinde özetleyebiliriz.Yüksek lisans tez alanı olarak seçilen Bozcaada'da, temel geçim kaynağı olan bağcılık ve şarapçılık 1990 yılların sonlarına doğru yerini turizme bırakmaya başlamıştır. Turizm ile tanışması yaklaşık 15 yıl öncesine dayanan tarihinde farklı kültürler ile her zaman barış içinde yaşamış olan Bozcaada'nın turizm ile tanışıklığı şüphesiz ki yerel halk üzerinde olumlu ve olumsuz olmak üzere algı ve tutum farklılıkları doğurmuştur. Herhangi bir sektörün bölgeye dâhilinde bölgesel kalkınma oluşumunu peşinen öngördüğümüzü varsayarsak turizmin kalkınma üzerindeki etkilerini araştırmak özellikle yakın geçmişe kadar geçimini tarım ve şarapçılık ile sağlayan bölge üzerinde bir çalışma yürütmek çarpıcı olacaktır.Kalkınmanın sadece ekonomik bir gelişim süreci değil aynı zamanda sosyo-kültürel bir gelişim ve etkileşim olduğunu göz önünde bulundurduğumuzda acaba Bozcaada'nın yerel halkı bölgelerinde oluşan bu değişimi ne yönde algılamakta ve desteklemektedir? Çalışmamızın temel merakını uyandıran bu soruyu öncelikle yazın taraması yaparak ardından yerel halk üzerinde anket çalışması uygulayarak cevaplamaya çalışmaktayız.Anket sonuçları bilgisayar ortamında SPSS 13.0 istatistiksel programında analiz edilmiştir. Toplam 220 denekten oluşan örneklemin görüşleri alınmıştır. Araştırma sonucunda Çanakkale İli Bozcaada İlçesi'nin bölgesel kalkınmada turizmin etkilerinin bölge halkı üzerinde algı ve tutumları ölçülmüş; elde edilen bulgular yerel halkın turizm algısı ve turizmin sosyo-ekonomik rolü olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Regional development may be evaluated as the increase of alteration and development of socio-economic structure on the basis of the region. With this prediction, we may summarize that the regional development is an effect that changes the faith of region by time as an entegrated activity which includes increased levels of development, investment and employment; economic gaining that accelarates regional income as well as socio-cultural development and inter-communal interactions.In Bozcaada, as a region that chosen for master thesis; winegrowing and wine selling as fundamental financial sources of income tended to gave place to turism in the late '90s. As becoming acquainted with turism 15 years ago in its history, Bozcaada existed in peace with different cultures; its acquaintanceship with turism gave birth to positive and negative diversity of perception and attitude of public in certain. Assuming the prediction of the any sectoral effect on regional development formation in advance, investigating the effects of turism on development; specially carrying a project out on a region which live on by winegrowing and wine selling will be conspicuous.By taking into consideration of the development was not only an economical improvement process but it is also a socio-cultural development and interaction; we question that how the public in Bozcaada sense and support the changes in their region. Our aim is to answer this essential question by literature browsing followed by public survey applications.The survey results were analyzed by SPSS 13.0 statistical program. The opinions are received from a total of 220 subjects of samples. As a result of research, perceptions and attitudes of public related to impacts of tourism on regional development in the town Bozcaada at the province Çanakkale were measured; the findings were evaluated as the public?s perception and socio-economic role of tourism.