İnternet tabanlı uzaktan eğitim programlarında öğrenme stratejileri kullanımı
Usage of learning strategies on web-based distance education programs
- Tez No: 320559
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Teknoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışma, internet tabanlı uzaktan eğitim programlarında öğrenimlerini sürdüren öğrencilerin öğrenme stratejilerini hangi düzeyde kullandıklarını ve web ortamlarının, öğrencileri, öğrenme stratejilerini kullanmaya ne ölçüde teşvik ettiklerini belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir.Araştırma kapsamında, öğrencilerin öğrenme stratejilerini kullanma düzeylerini belirlemek ve web ortamlarını öğrenme stratejileri yaklaşımıyla değerlendirmek için araştırmacı tarafından iki farklı veri toplama aracı geliştirilmiştir. Bu veri toplama araçlarıyla Atılım, Çukurova, Gazi ve İstanbul Aydın üniversitelerinin uzaktan eğitim yoluyla uyguladıkları Bilgisayar Programcılığı önlisans programlarında kullanılan web ortamlarından ve bu programlarda öğrenimlerini sürdüren 273 öğrenciden veri toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
This project has aimed to both determine in which degree the learning strategies are used by the students who continue their educations on web-based distance education programs and in what extend the web environment encourage the student to make use of learning strategies.Within this project, two different kinds of data collection tools are enhanced in order to define the stage of students? usage of learning strategies as well as to evaluate the web environment by the approach of learning strategies. Datas were collected from web environments of Computer Programming associate degree programs of Atılım, Çukurova, Gazi and İstanbul Aydın universities, which are applied as distance education programs, and also two hundreds seventy three students of these universities with the help of the mentioned data collection tools.