Uzaktan eğitimde akademik başarıyı etkileyen faktörler
Factors affecting the success in distance education
  1. Tez No: 416113
  2. Yazar: NAİM KURT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YALÇIN ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enformatik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu araştırma, web tabanlı uzaktan eğitim sisteminde öğrenim gören ön lisans, lisans ve lisans tamamlama programlarında okuyan öğrencilerin akademik başarı algı faktörlerini tespit etmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmada öncelikle uzaktan eğitim ile web tabanlı uzaktan eğitime dair literatür incelemesi yapılmıştır. İlgili literatürden hareketle veri toplamak amacıyla ''Akademik Başarı Değerlendirme Anketi - ABDA'' geliştirilmiştir. Bu anketten elde edilen verilerle araştırmaya katılan öğrencilerin başarı algı faktörlerinin cinsiyet, medeni durum, uzaktan eğitim tecrübesi, yaş, öğrenim türü, bilgisayar bilgisi, sınıf, internet kullanım süresi değişkenlerine göre farklılaşıp farklılaşmadığı ortaya konulmuştur. Araştırmada kullanılan Uzaktan Öğrenme Sistemine Yönelik Tutum Ölçeği - UÖSYTÖ, 409 öğrenciye ait veriler kullanılarak geliştirilmiştir. Başlangıçta 40 madde olarak hazırlanan ölçek taslağı, kapsam geçerliliğini sağlamak amacıyla uzman görüşlerine başvurulmuş ve bu görüşler doğrultusunda 40 maddenin 7'si çıkarılarak 33 maddeye indirilmiştir. 33 maddelik anketten elde edilen veriler kullanılarak yapılan güvenilirlik, madde toplam, madde kalan, madde ayırt edicilik ve faktör analizi sonucunda 14 maddeden oluşan ölçeğe“Uzaktan Öğrenme Sistemine Yönelik Tutum Ölçeği - UÖSYTÖ”adı verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study has been carried out to determine the factors of perception of academic success of associate degree and undergraduate students and that of those completing their bachelor's degree in web based distance education. In this study, we have primarily examined the literature of distance education and web based distance education.“Academic Success Evaluation Survey”has been developed to collect data from the literature concerned. From the data obtained from this survey, whether the factors of perception of academic success of the students taking part in the survey differs according to the variables of sex, marital status, experience in distance education, age, kind of learning, knowledge about computer, class, and duration of the Internet use have been presented. Scale of Attitude towards Distant Learning System used in the study has been developed by using the data from 409 students. At the start, the draft of the scale was made of 40 articles. However, in order to provide the content validity, experts have been consulted and, in accordance with their views, taking 7 articles out of 40, it has been reduced to 33 articles.