Deprem modellerinden üretilen zaman serilerinin istatistik mekaniksel incelenmesi
Statistical mechanical analysis of the time series generated using earthquake models
- Tez No: 320577
- Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR TIRNAKLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu tezde bekleme zamanı dağılımları çalışılmış ve koherent gürültü modelinin birleşik ölçeklenme yasasını sağladığı gösterilmiştir. Yeniden ölçeklenmiş bekleme zamanı dağılımında karakteristik kambur ortaya çıkmasına rağmen, artçı şok ile anaşok arasındaki geçiş noktasının kamburun tepe noktası ile örtüşmediği gösterilmiştir. Ayrıca kamburun tepe noktasını bire sabitlemek için kullanılan C parametresinin rolü ve anlamı tartışılmıştır.Koherent gürültü modelinde sistem boyutuna bağlı olan ve olmayan durumların her ikisi için de getiri dağılımları çalışılmıştır. Sistem büyüklüğünden bağımsız durum için dağılımların q-Gaussiyen şekle sahip oldukları gösterilmiştir. Sistem büyüklüğüne bağlı durum için Gaussiyen ile q-Gaussiyen arasında bir geçiş gözlenmiştir. Dahası q=(b+2)/b şeklinde bir tam çözüm elde edilmiş ve bu bağıntı ve çok iyi bilinen çığ büyüklüğü dağılımı üsteli b kullanılarak q parametresi belirlenmiştir.Ayrıca q-istatistik bakış açısı ile geçmiş dönemde yapılan deprem çalışmaları derlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the waiting time distributions between successive earthquakes are studied and showed that coherent noise model provides the unified scaling law. Although the characteristic kink occurs in the rescaled waiting time distribution, it is shown that the aftershock mainshock transition point do not coincide with the peak of the kink. Also the role and the meaning of the parameter C which is used to fix the peak of the kink to unity, is argued.Return distributions of coherent noise model are studied for both system size independent and dependent cases. It is shown that return distributions are in the shape of q-Gaussian in the system size independent case. A crossover between Gaussian and q-Gaussian observed for system size dependent case. Moreover, an exact relation q=(b+2)/b is obtained and q parameter determined using this relation and well-known exponent b of avalanche size distribution.Also some of the recent studies on earthquakes from the q-statistic point of view are reviewed