Sultani çekirdeksiz üzüm bağlarında potasyum ve sodyum tuzlarının salıkm çürüklüklerine karşı etkilerinin araştırılması
Studies on effectiveness of potassium and sodium organic salts against grape molds on Sultani seedless grapes
  1. Tez No: 320621
  2. Yazar: KEMAL HİZALER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PERVİN KINAY TEKSÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bağlarda salkım çürüklüklerine karşı kullanılan kimyasalların hem kalıntı riski hemde dayanıklılık riski açısından önemli problemler ortaya çıkmaktadır. Bu kimyasallara alternatif olarak potasyum (PBC) ve sodyum bikarbonat (SBC) organik tuzlarının hasat öncesi uygulamalarının salkım çürüklükleri üzerine etkisinin araştırılması, bu çalışmanın amacını oluşturmuştur. Çalışma, PBC (%1) ve SBC (%2) oranlarında teksel ve karışım halinde hasat öncesi dönemde asmalara 2 kez uygulamıştır. Uygulama yapılan parseller hasattan sonra örtü ile kapatılmış ve bir ay boyunca çürüklük gelişimi izlenmiştir. PBC+SBC ve PBC uygulaması yapılan asmalarda çürüklük gelişimi, kontrolden daha yüksek bulunmuştur. Üç uygulamada da özellikle PBC+SBC uygulamasında yapraklar ve salkımlarda yüksek oranda fitotoksisite saptanmıştır. Örtüaltına alınan ve PBC uygulaması yapılan salkımlarda çürüklük gelişimi kontrole oranla %10 oranında daha az olmuştur ve %33.99 oranında bir etkinlik göstermiştir. Bunun yanında SBC ve karışım uygulamalarda, sırasıyla, %11 ve 18.81 oranında bir etkinlik saptanmıştır. Soğuk hava deposu koşullarında çürüklük gelişimi oldukça yüksek bulunurken, en düşük çürüklük PBC uygulamasında saptanmıştır. In vitro koşullarda ise PBC, SBC ve karışım uygulamalarının B. cinerea ve Cladosporium spp.'un miselyal gelişimi üzerinde düşük dozlarda etkili olurken, A. niger ve Alternaria spp. üzerinde çok daha yüksek dozlarda etkili bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Many significant problems such as residue and resistance in terms of chemicals used against bunch rots occur on grape. The aim of this study was investigated the effect of pre-harvest applications of potassium (PBC) and sodium bicarbonate (SBC) organic salts on bunch rots of grape as an alternative to these chemicals. In the pre-harvest period, PBC (1%) and SBC (2%) were applied two times as individually or combination. During the commercial harvest time, the bunch decays were evaluated and after harvest the plots were covered with a special polypreplyene and one month after the decay was examined. The development of bunch rots in treated bunches was higher than control plots. The phytotoxic effect was observed on leaves and bunches on treated plots. The decay development on bunches at PBC application under cover was less than 10% compared to control. The application has a 33.99%. of effectiveness on decay inhibition. In addition, it was found 18.81% and 11% efficacy, respectively, SBC, and the mixture of SBC +PBC. Decay development on cold storage conditions was very high, but the lowest decay was found in PBC application. In vitro test, PBC, SBC, and their mixture were effective at low doses on mycelial growth of B. cinerea and Cladosporium sp. and much higher doses on A.niger and Alternaria sp.