Örtü bitkilerinin mekanik yol ile öldürmesi amacıyla silindirik ezici geliştirilmesi
The development of a cylindrical crusher to destroy cover crops mechanically
  1. Tez No: 320626
  2. Yazar: HASHEM ALLAHVERDI KAHLIFANI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDEM AYKAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Son yıllarda gerek tarla tarımı gerekse bahçe tarımında toprak verimliliğini artırmak ve yabancı ot kontrolü sağlamak amacıyla örtü bitkilerinin kullanımı yaygınlaşmaya başlamıştır. Özellikle organik tarımda sentetik girdi kullanmaksızın üretim yapma hedeflendiğinden, yabancı ot kontrolünde örtü bitkisi kullanımı önem kazanmıştır. Ancak, örtü bitkilerinden yararlanmak için bu bitkileri öldürerek toprağa karıştırılması gerekmektedir. Örtü bitkilerinin öldürülmesinde farklı yöntemler kullanılmaktadır. Bu yöntemlerden biri mekanik öldürme yöntemidir. Silindirik eziciler (Roller-Crimper) örtü bitkilerinin saplarını ve yapraklarını ezer ve öldürür. Buradan elde edilen anızlar toprak yüzeyinde bir bariyer oluşturur, yabancı ot oluşumunu ve su evaporasyonunu durdurur.Bu proje tezi kapsamında, silindirik eziciler arasında önemli konumda olan dönerek çalışan silindir şeklinde ve üzerinde farklı açıda bıçakları dizili bulunan, üç değişik silindirik ezici kullanılmıştır. Yürütülen denemelerde, silindirik ezicilerin ağırlığı sabit tutularak tesadüf parselleri deneme deseni metoduna uygun olarak, 2 farklı ilerleme hızı (3.6 ve 5.4 Km/h) ve 3 farklı bıçak açısında (20°, 30° ve 40°) üç tekerrürlü denemeler yapılmıştır. Bu çalışmada, örtü bitkisi olarak yulaf kullanılmıştır. Örtü bitkisi öldürme denemeleri esnasında, bağımlı değişken olarak çeki kuvveti, yakıt tüketimi, patinaj, toprak hacim ağırlığındaki artış ve örtü bitkisi üzerinde darbe oranı incelenmiştir.Yapılan tarla denemelerinde, silindirik ezicinin farklı çalışma şartlarında yakıt tüketim değerleri en fazla 109.66 (mL/min) 30° bıçak konum açısı ile 5.4 (km/h) ilerleme hızında ve en az 93.86 (mL/min) 40° bıçak konum açısı ile 3.6 (km/h) ilerleme hızında elde edilmiştir. Çeki kuvveti değerleri en fazla 379.9 (kgf), 20° bıçak açısı ile 5.4 (km/h) ilerleme hızında ve en az 235.4 (kgf), 20° bıçak konum açısı ile 3.6 (km/h) ilerleme hızında saptanmıştır. Yulaf öldürme denemeleri sırasında, bitki üzerinde darbe oranının en fazla 76.66(%), 40° bıçak konum açısı ile 5.4 (km/h) ilerleme hızında ve en az 58.12(%), 20° bıçak konum açısı ile 5.4 (km/h) ilerleme hızında elde edilmiştir. Yulaf bitkisinin öldürmesinde bitkinin nem kaybı en fazla 70.31(%), 40° bıçak konum açısı ile 5.4 (km/h) ilerleme hızında ve en az 55.50(%), 30° bıçak konum açısı ile 3.6 (km/h) ilerleme hızında saptanmıştır. Çalışmalarda patinaj değerleri en büyük 5.88(%),20° bıçak konum açısı ile 3.6 (km/h) ilerleme hızında ve en küçük 2.51% patinaj değeri 40° bıçak konum açısı ile 3.6 (km/h) ilerleme hızında rastlanmıştır. Bu proje tezi kapsamında yapılan ANOVA varyans analizi sonuçlarına göre; 95% önem seviyesinde, bağımsız değişkenler arasından ilerleme hızı yakıt tüketimi ve çeki kuvveti verileri üzerinde etkili bulunmuştur. Ayrıca ANOVA test sonuçlarına göre bıçak konum acısının etkisi yalnız öldürülmüş bitkinin nem kaybı üzerinde anlamlı bulunmuştur. Bağımsız değişkenler arasında bulunan interaksiyon sadece çeki kuvveti üzerinde etkili olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Recently, the cover crops usage has been widespread in order to enhance soil fertility and provide weed control. Especially in organic farming, it is targeted to produce agricultural product without the use of synthetic inputs, therefore, the use of cover crops has gained importance in controlling weeds. However, for utilizing the cover crops in agriculture, it is necessary to kill and mix them to the soil. Different methods are used in cover crops killing and one of these killing methods is mechanical method. In this method, Mechanical weeds killers crush and kill the cover crops stalks and leaves. So, the stubble which is obtained from this method covers the soil surface and stops the weeds grow and water evaporation.In this study, the crimper machine that is one of the important cover crops killing machines was investigated. During the study, the experiments were done as full factorial (randomized plot) experiment design method, at crimper machine fixed weight condition and crimper?s 2 different movement speed (3.6, 5.4 Km/h) and 3 different blade angle (20°, 30°, 40°), at 3 replication. In this study, oat was used as cover crops. During, the tests with crimper, draft force, fuel consumption, patinaj, soil bulk density increasing and impact on cover crops among operation, were be studied as dependent variable. According to the obtained result from crimper operation in different condition, the maximum 109.66 (CC/min) and minimum 92.86 (CC/min) values for fuel consumption were achieved when the machine was operated at the condition of 30° blade angle, 5.4 (km/h) movement speed and 40° blade angle, 3.6 (km/h) movement speed, respectively. The maximum 379.9 (kgf) and minimum 235.4 (kgf)values for draft force were obtained as, at 20° blade angle, 5.4 (km/h) movement speed and 20° blade angle, 3.6 (km/h) movement speed, respectively.During oat killing by means of crimper, the maximum 76.66% and minimum 58.12% values for impact on cover crops were obtained, at 40° blade angle, 5.4 (km/h) movement speed and 20° blade angle, 5.4 (km/h) movement speed, respectively. Also the maximum and minimum values for mositure loss of impacted oat during cover crop killing obitained as 70.31 % and 55.50 % at 40° blade angle, 5.4 (km/h) movemenet speed and 30° blade angle, 3.6 (km/h) movement speed respectively. The values for maximum 5.88% and minimum 2.51% patinaj determined, at 20° blade angle, 3.6 (km/h) movement speed and 40° blade angle, 3.6 (km/h) movement speed, respectively. Through the ANOVA analysis of variance which was done at SPSS, variations in movement speed had significant effect on fuel consumption and draft force data. Also, the ANOVA test demonstrated that variations in blade angle had significant effeect on moisture loss of impected out. Also, independent factors interaction had significant effect on darft force data at 0.05 confidence level during experiments.