Kuru üzümlerde okratoksin a oluşumu ve depolama koşullarının okratoksin a düzeyine etkisi
Occurance of ochratoxin a in raisins and effect of storage condition on ochratoxin a level
  1. Tez No: 376195
  2. Yazar: LEVENT ŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEBAHATTİN NAS
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gıda Teknolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Mikotoksinler küf türleri tarafından üretilen ve çeşitli tarımsal ürünlerde hasat öncesinde ya da hasattan sonraki herhangi bir aşamada oluşabilen toksik metabolitlerdir. Okratoksin A (OTA) nefrotoksik bir mikotoksin olup, üzüm ve üzüm ürünlerinde Aspergillus niger' in nigri (Siyah Aspergilli) alt şubesi üyeleri ile Circumdanti üyelerinin sentezledikleri bir bileşiktir. Araştırmada çekirdeksiz kuru üzümlerin OTA içeriklerine etki eden faktörler belirlenmeye çalışılmıştır. Çalışmada Denizli bölgesine ait“Sultani”tip çekirdeksiz yaş ve kuru üzümler kullanılmıştır. Çalışmanın amaçlarına uygun olarak 2010 Hasat yılında Denizli ili Buldan, Honaz ve Bekilli bölgelerinden toplam 20 bağa ait kuru üzüm örnekleri alınarak toplam küf yükleri, küf floraları ve izole edilen küflerin OTA üretim kapasiteleri belirlenmiştir. 2010 hasat yılına ait kuru üzüm örneklerinin küf yüklerinin 3,57 ile 6,05 log kob g-1 arasında olduğu belirlenmiştir. Örneklerden 330 adet küf izolatı alınmış ve bu izolatların %84' ünün Aspergillus niger türlerine ait olduğu, Aspergillus türleri dışında Penicillium, Alternaria, Cladosporium, Mucor, Ulocladium ve Stachybotrys spp. varlığı da belirlenmiştir. 2010 yılına ait 20 kuru üzüm örneğinin 7 sinde (%35) OTA varlığına rastlanmış, ancak örneklerden hiçbirinin OTA içeriği Avrupa Birliği ülkeleri için maksimum limit değer olan (10 µg kg-1) değerini geçmemiştir. Üzümlerin kurutma süresince küf yükü ve Siyah Aspergillus (SA) değişimlerini, OTA içeriklerini, su aktivitesi (aw), pH, briks ve organik asit değişimlerini belirlemek amacıyla 2011 hasat yılında, Denizli ili Çal ilçesinden 2 ve Buldan ilçesinden 3 olmak üzere toplam 5 bağ seçilmiştir. Hasat zamanı yaklaştıkça üzümlerin küf yüklerinin arttığı belirlenmiştir. Hasat öncesi bağların toplam küf değerleri incelendiğinde, bağdaki salkım pozisyonunun üzüm toplam küf yükü açısından önemli olduğu belirlenmiştir (p0,05).
Özet (Çeviri)
Mycotoxins are toxic secondary metabolites that produced by fungi and contaminate various agricultural commodities either before harvest or under post-harvest conditions. Ochratoxin A (OTA) is a nephrotoxic compound produced mainly by the members of Aspergillus section Nigri and Circumdati in grape and grape derived products. The main aim of the study is to find out the factors affecting OTA occurance in sun-dried raisins.“Sultana”types grapes and raisins belong to Denizli region was used in the research. For the aim of the project, 20 different vineyards were chosen in Honaz, Buldan and Bekilli locations in Denizli for the 2010 harvest date and total mold counts, mold floras and OTA production ability of selected isolates were determined. Total mold counts were determined between 3.57 and 6.05 log10 CFU g-1 in unprocessed seedless raisin samples belong to 20 different vineyards in Denizli region during 2010. Total of 330 strains of filamentous fungi were isolated and 277 isolates belonged to Aspergillus niger (84 %), while other isolates belonged to other genus such as Penicillium, Alternaria, Cladosporium, Mucor, Ulocladium and Stachybotrys spp. were determined. In a total of 20 samples belonging to 2010 harvest date, OTA was detected in 7 samples (35%), and none of the 20 samples (100%) contained OTA exceeding current the European Union limit (10 µg kg-1) set for dried vine fruits. In order to observe total mold and black Aspergilli counts before and after harvest, OTA occurance, pH, water activity (aw), brix and organic acid changes during drying 2 of Çal and 3 of Bekilli districts of Denizli were chosen for 2011 harvest. The grapes were harvested on 20 September 2011. The grapes belonging to different vineyards where each vineyard grapes were divided into 3 parts and the first part were dipped into potasa solution (P), the second part were naturel (N) and the thirt part were both dipped into potasa solution and ochratoxigenic mold Aspergillus carbonarius spore solution were applied during sun drying. Draw on the time, total mold and black Aspergilli counts were increased.