Iğdır ilinde kavun (Cucumis melo L.) bitkisinde bakteriyel meyve lekesi hastalığa neden olan acidovorax avenae subsp. citrulli'nin izolasyonu ve tanısı
Isolation and diagnosis of Acidovorax avenae subsp. citrulli caused bacterial fruit blotch disease in melon plant in Iğdır provi̇nce
  1. Tez No: 710450
  2. Yazar: FIRAT İNİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MESUDE FİGEN YEŞİLDAĞ, PROF. DR. İRFAN ÇORUH
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada kavun ve karpuz başta olmak üzere tüm kabakgillerde oldukça önemli verim ve kalite kaybına sebep olan Acidovorax avenae subsp. citrulli (Aac)'nin neden olduğu karpuz bakteriyel meyve lekesi hastalığının varlığı araştırılmıştır. Iğdır'da kavun yetiştiriciliği yapılan Evci, Akyumak ve Özdemir köylerinden toplanan hastalıklı yaprak ve meyve örneklerinden yapılan izolasyon sonucunda 68 bakteri straini elde edilmiştir. Bakteri strainlerinden 23 tanesi BIOLOG GEN III sistem ile oluşturulan metabolik enzim profillerine, patolojik (HR testi, patojenisite testi), morfolojik (koloni rengi, hareketlilik testi) ve biyokimyasal (gram reaksiyoru testi, katalaz testi, oksidaz testi, nişasta testi, levan testi, fluorescent pigment üretim testi, pektinaz testi) test sonuçlarına göre Aac olarak tanılanmıştır. Patojen Iğdır kavun ekim alanlarında ilk kez bu çalışma ile tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the presence of watermelon bacterial fruit spot disease caused by Acidovorax avenae subsp. citrulli (Aac) which causes significant yield and quality loss was investigated in all cucurbits, especially melon and watermelon. 68 bacteria strains were obtained as a result of isolation from diseased leaf and fruit samples collected from melon grown fields in Iğdır. In bacterial strains, 23 of them were determined by metabolic enzyme profiles formed by BIOLOG GEN III system, pathological (HR test, pathogenicity test), morphological (colony colour, mobility test) and biochemical (gram reaction test, catalase test, oxidase test, starch test, levan test, fluorescent pigment production test, pectinase test). It is first report that the pathogen was identified in Iğdır melon planting areas with this study.