Kurumlardaki dijital dönüşümün stratejik karar alma üzerine etkileri
The effects of digital transformation on strategic decision making in institutions and companies
  1. Tez No: 551541
  2. Yazar: MEHMET UÇANSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ GÜNALAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Genel İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Son yıllarda teknolojinin hızlı gelişmesi ve yayılması, birçok alanda dijitalleşmeyi tetiklemiştir. Dijitalleşmenin ilk sonuçlarının olumlu etkisiyle birlikte, sağlıktan finansa, üretimden pazarlamaya, kamudan özel firmalara, eğitimden servis sağlayıcılara, ulaşımdan perakendeye, lojistikten otomotive, sanayiden tarıma kadar, insan ve toplumun bulunduğu her alanda yoğun bir dijital dönüşüm süreci başlamıştır. Diğer yandan, günümüz koşullarında küresel rekabet, teknoloji gibi faktörlerin itici gücüyle sürekli ve hızlı bir değişim yaşanmaktadır. Bu değişim beraberinde yoğun rekabeti getirmektedir. Her geçen gün rekabetin şiddetinin daha çok arttığı ve değişimin hızlandığı ortamda, firmaların varlıklarını devam ettirebilmeleri, hızla değişen dinamik çevreye uygun olarak hızlı adımlar atmasına bağlıdır. Bu da stratejik karar alma sürecinin önemini ve bu sürecin hızlanması gerekliğini ortaya koymaktadır. İşte bu nedenle, dijital dönüşüme en çok ihtiyaç duyulan alanlardan birisi de, kurumsal stratejik kararların alınması sürecidir. Dijitalleşme ve dijital dönüşüm konuları yeni teknolojilere bağlı olarak geliştiği için, Türkiye'de bu konuyla ilgili araştırma sayısı oldukça az sayıdadır. Bu tez çalışmasının amacı, kurumların dijital dönüşüme yaklaşımlarını ve stratejik karar verme sürecinde dijital dönüşümün etkisini incelemektir. Araştırma kapsamında, İstanbul'da faaliyet gösteren 13 farklı özel sektör ve yarı kamu kurumunda (yatırım, finans, lojistik, bilişim, telekom, teknoloji, enerji) çalışan üst yöneticilerle 13 adet ve toplamda 970 dakikalık birebir mülakat yapılmıştır, 10 adet soru sorulmuştur. Mülakat verileri detaylı olarak analiz edilmiştir. Analizlerden elde edilen bulgular, kısaca şu şekilde ifade edilebilir;“Dijital dönüşümü, süreçlerinde etkin bir şekilde kullanan kurumlarda, stratejik kararların alınma hızı, etkinliği, sürdürülebilirliği ve inovatifliği hususunda, dijitalleşme çok belirgin bir şekilde süreçleri ve sonuçları etkilemektedir.”Son olarak, yapılan mülakat ve araştırmalarda elde edilen bulgular ışığında, yönetici ve araştırmacılara çeşitli öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In recent years, the rapid development and spread of technology have triggered digitalization in many areas. With the positive impact of the first results of digitalization, an intense digital transformation process has started in all areas of society, from health to finance, from production to marketing, from public to private companies, from education to service providers, from transportation to retails, from logistics to automotive, from manifacturing to agriculture. On the other hand, in today's conditions, global competition and technology are constantly and rapidly changing with the driving force of factors such as technology. This change brings along intense competition.In the environment where the intensity of competition increases and the change is accelerating with each passing day, firms' ability to maintain their assets depends on the rapid steps taken in accordance with the rapidly changing dynamic environment.This implies the importance of the strategic decision-making process and the need to accelerate this process. For this reason, one of the areas where digital transformation is most needed is the process of taking corporate strategic decisions. Digitalization and digital transformation are new concepts for Turkish business environment and academia, and not much research has been conducted yet. The aim of this thesis is to examine the approaches of corporations to digital transformation and the effect of digital transformation in making strategic decisions for corporations. Within the scope of the research, 13 different private and half-public institutions operating in Istanbul (Sectors: Investment, finance, logistics, technology, telecom, energy) are conducted. Totally 13 one-to-one interviews were conducted and total duration was 970 minutes. 10 questions were asked. The interview data were analyzed in detail. The findings obtained from the analyzes can be briefly stated as;“In institutions that use digital transformation in their processes effectively, digitalization has a very significant impact on processes and results in terms of the speed, effectiveness, sustainability and innovation of strategic decisions.”Finally, in the light of the findings of interviews and researches, various suggestions were presented to the managers and researchers.