A Distributed voice mail exchange server
Dağıtılmış sesli mesaj sunucu sistemi
- Tez No: 98445
- Danışmanlar: DOÇ.DR. BÜLENT ÖRENCİK, DOÇ.DR. NADİA ERDOĞAN, DOÇ.DR. TEVFİK AKGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 1999
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
DAĞITILMIŞ SESLİ MESAJ SUNUCU SİSTEMİ ÖZET Bilgisayar arabağlaşımlı telefon sistemleri (BAT), halen gelişmekte olan bir teknoloji olup, hem bilgisayarların uygulama programlan vasıtası ile telefon sistemlerini kontrol etmesini mümkün kılmakta, hem de telefon aracılığı ile bilgisayar sistemlerinden bilgi alınıp, telefon kontrollü bilgisayar işlemlerinin yapılabilmesine imkan sağlamaktadır. Bu teknoloji, mesaj 1 aşma kontrolü ve erişimi amaçlı olarak ta kullanılabilir. Kullanıcılar istedikleri bir kullanıcı terminali aracılığı ile, yani telefon ya da bilgisayar üzerinden mesajlarına erişebilirler. Böylece,“Birleştirilmiş Mesajlaşma Sistemleri”tanımlanmış olur; sesli, faks ya da elektronik posta tarzı farklı tip mesajların, telefon ya da bilgisayar aracılığı ile erişilip kontrol edilebilmesi. Bu çalışmada anlatılan,“BCTDVIS Sesli Mesaj Sistemi”bir yılı aşkın bir zamandır, birkaç bin aboneye çift yönlü sesli mesaj hizmeti sunmakta olan bir“Dağıtılmış Sesli Mesaj Sunucu”sistemidir. Özellikle telekom servis operatörü kullanımı için tasarlandığından ölçeklenebilirlik ve güvenilirlik ön planda tutulmuştur. Tüm modüller, nesne tabanlı sonlu durum makineleri modelleme, prosesler arası iş dağıtımı ve Unix dosya sistemi teknikleri kullanılarak, iki katmanlı veritabam ilişkisi de içerecek şekilde gerçekleştirilmişlerdir. Sistemi oluşturan üç ana modül kısaca aşağıdaki gibi anlatılabilir;. Sesli Mesaj Modülü (BCTIV) BCTIV, tüm sistemin en kritik ve tek gerekli olan sesli mesaj özelliklerini gerçekler. Sistemin başlıca yönettiği kaynaklar olan her bir telefon iskelelesi için bir dinleyici süreç (thread) aktive eder. Her bir süreç bir küme durum nesnesi olarak nesneye- yönelik-programlama tekniği ile gerçekleştirilmiş olup, donanımdan bağımsız bir telefon hattı nesnesi üzerinde çalışmaktadır ve abonelere telefon arayüzü üzerinden servisler sağlar. Kullanıcı veri tabanı işlemleri, sesli mesaj sistemi dosya altyapısı,dinamik ve statik kullanıcı grup mesajları ile uzak lokasyon ve notifıkasyon amaçlı kullanılan kuyruk mekanizmalarının kontrolü hep bu modül tarafından yapılır. Bir veri tabanı yapısı etrafında ve bağımsız nesneler halinde çalışan birden fazla modül tek bir modülmüş gibi çalışabilir. Bu sayede sistem ölçeklenebilirliği ve yük dağılımı imkanı sağlanmış olur.. Uyan Modülü (BCTIN) Bu modül, her tarz uyarı abone uyarı mekanizması için ( telefon, SMS ya da çağrı üzerinden ) gereken altyapıyı sağlar. Bir sunucu süreç olarak uyan kuyruğundan yapacağı işleri alarak ve bu kuyrukta biriken işleri temizleyerek çalışır. Modül, bir görev dağıtıcı ve eş zamanlı çalışan uyarı işlemini gerçekleyen köle alt süreçler yapısı ile çalışır. Alt süreçler, özellikle telefon ile uyarı sisteminde, süreçler arası komünikasyon ve telefon çağrı durumunun izlenmesi gibi problemlerle uğraşırlar.. Arabağlaşım Modülü (BCTIM) BCTIM modülü, BCTIV tarafından uzak lokasyonlara iletilmek üzere arabağlaşım kuyruğuna atılan mesajları internet e-mail mekanizması ile uzak sistemlere iletir. Bu sayede herhangi bir düğümün abonesi, uzak lokasyonlardaki başka bir abone veya bir grup aboneye mesaj gönderebilir. Örneğin; İstanbul sistemine ait bir abone, A.B.D.' de bulunan ve o sisteme abone olan tanıdığına sesli mesaj gönderebilir.
Özet (Çeviri)
A DISTRIBUTED VOICE MAIL EXCHANGE SERVER SUMMARY Computer Telephony is a new class of technology, enabling the computer to access and control telephone functions, as well as the telephone to access and control computer functions. Computer telephony can provide a solution to the problem of message management. Users can access and manage their messages from the terminal of their choice, the telephone or the personal computer, whether they are in the office or at a remote location. Thus,“Unified Messaging”can be explained as the ability to access all types of messages; voice, fax and e-mail by using either the telephone or the computer. BCTIMS Messaging Server, explained throughout this document is a“Distributed Voice Message Exchange Server”, that is in service for more than a year with several thousand subscribers. Since it is especially designed for the telecom service provider, scalability and reliability issues have been achieved by implementing independent and extendible modules. The modules, all designed as objects in a two-tier formation around a relational database server, use object-oriented finite state machine modeling techniques, dispatcher and Unix file system like mechanisms. The three main modules of the system can be described shortly as follows;. Voice Mail Module (BCTIV) This module implements all the advanced voice messaging features of the system. Each independent thread per port in the module listens at one of the telephony ports of the system for incoming calls and provides services to subscribers through the phone interface. User database interactions, voice messaging file system, messaging databaseupdates, dynamic and static user defined distribution list mechanisms, remote and notification delivery spooling queues are all implemented in this module. Having been designed around a database server and as individual objects, separate voice mail modules running on different systems can act as a single system, making it possible for workload sharing and very flexible system scalability.. Notifier Module (BCTIN) This module forms the basis for all type of message notification - phone notification, SMS notification and pager notification. The module acts like a server application cleaning up its related spooled jobs from the queue. The module designed in a dispatcher and multiple slave threads fashion, especially in phone notification deals with call progress handling problems in addition to other inter process communication mechanisms etc. 2.1.2. Mailer Module (BCTEVI) This module implements node to remote node communication facilities, where a subscriber of a node can send individual or group messages to another subscriber in another remote node using the internet mail mechanism. For example a subscriber in Istanbul can send a voice message to another subscriber in USA node.