Bazı antioksidan moleküllerin moleküler etkileşimlerinin kuantum kimyasal metotlarla incelenmesi
Examination of the molecular interactions of some antioxidant molecules by quantum chemical methods
  1. Tez No: 320671
  2. Yazar: SERTAN KURNALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. HALUK GÜVEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Kimya, Physics and Physics Engineering, Chemistry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 208
Özet
Ürik asit ve askorbik asit gibi insan vücudu için önemli iki antioksidan molekülün su molekülleri ile olan etkileşimleri kuantum kimyasal hesaplamalarla incelenmiştir. Hesaplamalarda GAUSSIAN 09 paket programı kullanılmıştır. Bu çalışmada DFT B3LYP seviyesinde 6-311++G(d,p) baz seti ile yoğunluk fonksiyoneli teorisi kullanılmıştır. Etkileşimin modellenmesi su moleküllerini teker teker aktif uçlara yaklaştırarak ve bütün aktif uçlara aynı anda su moleküllerini yaklaştırarak yapılmıştır. Etkileşim sonucu oluşan yapıların optimize geometrileri elde edilmiştir ve bu yapıların IR titreşim analizi, hidrojen bağ enerji analizi, proton ilgisi ve proton verme entalpisi, bağ uzama ve kısalmaları, yük dağılımı ve elektriksel potansiyel dağılımları, HOMO-LUMO enerji analizi yapılmıştır. Modelleme için ürik asit ve askorbik asidin aynı kimyasal formüle sahip farklı izomerlerinin en kararlı olan yapıları seçilmiştir.
Özet (Çeviri)
The interaction of two important antioxidants uric acid and ascorbic acid molecules with water molecules is investigated by quantum chemical calculations. GAUSSIAN 09 software is used for modeling. Density fuctional theory at B3LYP level with 6-311++G(d,p) basis sets is used for modeling. The interaction is modeled by interacting uric acid and ascorbic acid with one water molecule one by one and one by five water molecules at the five active sides of the molecules. The optimized interacting structures are obtained and they are investigated by the IR vibrational analysis, bond lenght, angle and dihedral analysis, charge distribution and electric potential analysis and HOMO-LUMO analysis. The most stable tautomers of uric acid and isomers of ascorbic acid is determined for interaction.