Analysis of temporal and spatial expression of drosophila embryonic small rnas by deep-sequencing method
Drozofila embryonik küçük rna?larının zamana ve konuma bağlı ifadelerinin derin sekanslama metodu ile analizi
  1. Tez No: 320713
  2. Yazar: MEHMET İLYAS COŞACAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BÜNYAMİN AKGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Genetik, Biology, Genetics
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Küçük RNA'larının dünyası gittikçe büyüyor ve yeni küçük RNA türleri keşfedilmektedir. Derin sekanslama tekniği kullanarak en çok bulunan küçük RNA'lar olan miRNA ve siRNA'ya ek olarak piRNA ve tRF'ler de keşfedilmiş ve fonksiyonel oldukları gösterilmiştir. Küçük RNA'ların genel olarak MZT sırasında nasıl davrandıkarı ve sitoplazmik komplekslerdeki yerleri daha gösterilmemiştir. Polizomal fraksiyonasyonu ve derin sekanslama tekniklerini birleştirerek ve bunlara ek olarak yüksek derecede kontrol edilen Drozofila gelişim aşamalarını kullanarak küçük RNA'ların MZT sırasında zamana bağlı yerlerinin değitiştiğini gösterdik. Her Küçük RNA grubunun sitoplazmada unik davranışlara sahip olduğunu ve spesifik polizomal fraksiyonlarda yer aldıklarını buda bunların sitoplazmadaki yerlerinin ve fonsiyonlarının daha çok translasyon bölümü olduğunu gösterir.
Özet (Çeviri)
The world of small RNAs is expanding and new types of small RNAs are being identified. By using deep-sequencing techniques in addition to most abundant small RNAs; miRNA and siRNA, piRNA and tRFs were further characterized and shown to be functional. The global behavior of small RNAs during MZT and their location in the cytoplasmic complexes has not been shown. By combining polysomal fractionation and deep-sequencing technique as well as the highly regulated developmental stages in Drosophila we have shown that the temporal and spatial expression of small RNAs changes during MZT. We have shown that each small RNA group has unique behaviour in cytoplasm and is enriched in specific polysomal fractions which shows that their local function in cytoplasmic complexes is mainly translational machinery.