Mass-Housing Consensuses and Their Effects on Design Organizations in terms of Quality
Toplu Konut Uzlaşıları ve Kalite Bağlamında Tasarım Örgütlenmesine Etkileri
- Tez No: 320726
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENİZ ÇIKIŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 294
Özet
Günümüz Türkiye'sinde toplu konut üretiminde büyük bir artış yaşanmaktadır. Üretimdeki bu artışın yanı sıra çarpıcı bir çeşitlenme de söz konusudur. Son dönemde gerçekleştirilen toplu konut projelerinde gerek kent içi konumlanma, gerek hitap ettikleri kullanıcı grubu ve gerekse de çevre tasarım nitelikleri açısından geniş seçenekler sunulmaktadır. Ağırlıklı olarak çok katlı bloklardan oluşan toplu konut yerleşkeleri arsa durumu, rekabet koşulları ve kullanıcı beklentilerine bağlı olarak farklılaşan ve çeşitlenen dış mekân, donatı ve hizmet olanakları içermektedir. Mimari özelliklerde, çevresel donatılarda, peyzaj ve hizmet alanlarında sergilenen çeşitlenmeye karşın konut birimleri şaşırtıcı şekilde çoğunlukla birbirini tekrar eder niteliktedir. Alt ya da üst gelir gruplarına, kent merkezinde ya da çeperinde üretilen günümüz toplu konutlarının neredeyse tamamı, konut birimlerinin mekânsal organizasyonu açısından tek tipleşmektedir. Konut literatüründe sıkça eleştirilen bu durum, bir mimari kalite sorunu olarak tanımlanmaktadır.Toplu konut birimlerindeki tek tipleşme durumunun incelendiği bu çalışmada, konut birimi ve mimari tasarım kalitesi arasındaki ilişki ele alınmıştır. Bu bağlamda, günümüzde üretilen toplu konutların mekânsal organizasyonlarının kullanıcı açısından nasıl algılandığı, beklentileri karşılayıp karşılamadığı irdelenmiştir. Bu amaca yönelik olarak, çalışmada, kullanıcı odaklı kalite yaklaşımları ve Kano model olarak adlandırılan ölçme yöntemi kullanılmıştır. Çalışma, seçilen konut birimlerinin mekânsal organizasyon modeli açısından ve kullanıcı üzerinden incelenmesini içermektedir. Elde edilen sonuçlar ışığı altında toplu konut mekânlarında beliren tek tipleşmenin bir sorun mu ya da bir uzlaşı mı olduğu konusu tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
There is an increasing acceleration in the production of mass-housing projects currently in Turkey. Alongside this increase, there is conspicuous diversity, as well. In most of the recent mass-housing projects, there are many alternatives concerning with the locations in the city, income groups, and characteristics of environmental design. Settlements of those projects with multi-storey blocks contain facilities in outer spaces, equipments, and services which vary according to the conditions of parcels and competition as well as inhabitants? expectations. Despite this variety in environmental equipments, landscape elements, and services, mass-housing units mostly repeat each other impressively. Almost all of the mass-housing projects implemented recently for low or high income-groups, in the periphery of the city-center, go into uniformity in terms of the spatial organizations of units. This situation has been criticized frequently in the related housing-literature which defines it as a quality problem of architecture.In the current study examining the situation of uniformity in mass-housing units, relationship between the unit and quality of architectural design is undertaken. In this context, how the inhabitants perceive the spatial organization of mass-housing projects, and whether those units meet the expectations are probed. Regarding this aim, user-based quality approaches and measurement method called the Kano model are utilized. Thus, the study covers the examination of the selected mass-housing units in terms of their models of spatial organization with the evaluations by their inhabitants. Under the light of the survey results, whether this uniformity refers a problem or a consensus is discussed.