Turbulence measurements in the wall jet layer of an impinging round jet
Bir yüzeye çarpan dairesel kesitli jet akışının duvar jeti bölgesindeki türbülans ölçümleri
  1. Tez No: 320736
  2. Yazar: SERDAR MALAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÜNVER ÖZKOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu tezin amacı, yüzeye çarpan bir jet akışının akustik titreşimler altında, türbülansın akış karakterisriklerini ve ısı transferi mekanizmasını nasıl etkilediğini anlamaktır. Bu çalışma, çeşitli durumlarda hız ve türbülans ölçümlerini içeren deneylere dayanmakta ve Necati Bilgin ve Orçun Kor'un çalışmalarının devamı niteliğindedir. Akustik uyarı, bir fonksiyon üretecinin kontrolündeki bir hoparlörle sağlanmıştır. Hoparlör tarafından oluşturulan akustik dalgalar lüleye ulaşıp akışta periyodik çalkantılar oluşturmaktadır. Uyarı frekansının birimsiz hali olan Strouhal sayısı 0 ile 1 arasında değiştirilmiştir. Lüle çıkış hızı, 10000 civarında tutulan Reynolds sayısı ile kontrol edilmiştir. Hız ve türbülans ölçümleri sıcak-tel duyargasıyla yapılmıştır. Ölçümler, radyal yönde; jet profili verisi için jet merkezinden 2.4D ve duvara yakın bölge verileri için 8.5D mesafeye kadar yapılmıştır. Duvara dik yöndeki ölçümler jet profili için z/D=5.8, 5, 4, 3, 2, 1, 0.2; duvara yakın bölge için z/D=5.8 mesafelerinden ölçülmüştür. Ölçüm noktaları arasındaki mesafe 0.1D kadardır.
Özet (Çeviri)
The objective of this thesis is to understand how turbulence affects the impinging jet flow and heat transfer mechanism under acoustic actuaion. This work is based upon the experimental work including velocity and turbulence measurements in various cases and is a continuation of studies of Necati Bilgin and Orcun Kor . Acoustic actuation is provided by a loudspeaker controlled by a function generator. Acoustic waves generated by the loudspeaker reaches nozzle and formed periodic fluctuations in flow. Strouhal number, which is dimensionless reperentation of actuation frequeny, is varied in the range of 0