Analysis of the electromagnetic scattering from flat plates by using different sinc-type basis functions in method of moments
Düzlemsel yüzeylerden elektromanyetik saçılım probleminin momentler yönteminde sinc tipi baz fonksiyonları kullanılarak analizi
  1. Tez No: 320741
  2. Yazar: BAŞAK ÖZBAKIŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALP KUŞTEPELİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışmada, düzlemsel dalga ile uyarılmış üç boyut rasgele düzlemsel yüzeylerden saçılan elektromanyetik alan momentler yönteminde (MoM) sinc tipinde baz fonksiyonları kullanılarak incelenmiştir. İlk once sinc-sinc tabanlı Galerkin MoM formülasyonu elde edilmiş ve onun fortran programı geliştirilmiştir. Formülasyonda sinc fonksiyonunun analitik özellikleri kullanılarak integrallerin sayısı azaltılmıştır. Buna ek olarak katsayılar matrisinin hesaplanma süresi düşürülmüştür. Ana matris elemanlarının hesaplanmasında ortaya çıkan bağıl hata oldukça büyük matrisler için %0.058 ve % 0.095 arasındadır. Rooftop tabanlı MoM formülasyonu geliştirilmiş, sinc tabanlı programda kullanılana benzer yaklaşımla programlanmıştır. Sinc tabanlı bistatik saçılım sonuçlarının doğruluğu ve hızı rooftop ile karşılaştırılmıştır. Sinc- pulse (sinctop) baz fonksiyonlarının Galerkin olmayan MoM formülasyonu, kenarlardaki taşma problemini önlemek için geliştirilmiştir. Sinc-sinc ve sinc-pulse tabanlı formülasyonlardan elde edilen akım ve uzak alan sonuçları rooftop ve SuperNEC sonuçlarıyla karşılaştırılmıştır. Sinc-sinc ve sinc-pulse sonuçlarının her ikisi birden rooftop ve SuperNEC ile uyumlu sonuçlar vermiştir. Bu çalışmanın asıl amacı MoM prosedüründe sinc tipinde baz fonksiyonlarını kullanarak diğer bilinen yöntemlere göre ana matrisi daha hızlı doldurmak ve doğru saçılım sonuçları elde etmektir.
Özet (Çeviri)
Electromagnetic scattering from three dimensional arbitrary flat surfaces illuminated by a plane wave is investigated by using sinc-type basis functions in the method of moments (MoM) in this study. Sinc-sinc based Galerkin MoM formulation is obtained and its fortran program is developed firstly. The number of integrals to be computed is decreased by using analytical properties of the sinc function in the formulation. Therefore, the CPU time for obtaining the coefficient matrix is decreased appreciably. The relative error during the generation of the main matrix elements is obtained between 0.058% and 0.095 ? for considerably large matrices. Rooftop based MoM formulation is developed and it is coded with a similar approach used in sinc based program. The accuracy and CPU time of the sinc based bistatic scattering results are compared with those of rooftop. The MoM formulation of the sinc-pulse (sinctop) basis functions with non-Galerkin case is developed to reduce the overflow problem at the edges. Induced surface currents and far-field results of the sinc-sinc and sinc-pulse based formulations are compared with those of the rooftop basis functions and with the ones obtained from SuperNEC. Both sinc-sinc and sinc-pulse based simulation results are in good agreement with the results of rooftop based and SuperNEC simulation results. The main purpose in this study is to obtain accurate bistatic scattering results by using different sinc-type basis functions in MoM procedure while filling the main matrix in less CPU time when compared with the well-known methods.