Development of molecular markers linked to Me1 gene conferring resistance to nematode in pepper
Biberde nematoda dayanıklılık sağlayan Me1 genine bağıntılı moleküler markörlerin geliştirilmesi
  1. Tez No: 320743
  2. Yazar: LEYLA ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAMİ DOĞANLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Ziraat, Genetics, Agriculture
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Biber (Capsicum annuum L.) Solanaceae ailesine aittir. Meksika kökenli olup tarımsal olarak önemli bir bitkidir. Biberin verimi, kalitesi ve büyümesi bitki nematod parazitikliğiyle sınırlandırılmıştır. Kök-ur nematodları (Meloidogyne spp.) en zararlı yerleşik endoparazitlerdir. M.incognita ırk 2, Türkiye'de en yaygın olarak bulunan kök-ur nematodudur. M.incognita' ya dayanıklılık sağlayan Me1 geni, biberde kromozom 9 üzerinde 28 cM aralığında haritalanmıştır. Bu çalışmanın amacı, biberde nematoda dayanıklılık sağlayan Me1 gen'ine bağıntılı moleküler markörler geliştirmektir. PM217 dayanıklı biber çeşidi ve AZN-1 Türk duyarlı çeşidi arasındaki çaprazlamadan oluşan 200 F2 bireyleri için nematoda dayanıklılık fenotipik karakterizasyonu gerçekleştirildi. F2 bireyleri içerisinde 151 bitki (76%) dayanıklı olarak değerlendirildi, 49 bitki (24%) duyarlı olarak değerlendirildi. Markörler, haritalama populasyonunun ebeveynlerinde polimorfizmleri tanımlamak için denendi. Toplamda 30 standart markör ve 548 yeni markör kombinasyonları denendi. Bu 578 markörlerin, 75'i (13%) polimorfiktir. Bu markörler F2 populasyonuna uygulandı ve 28'i (37%) net ayrım gösterdi. Markörlerin 18'i (64%) dominant ayrıldı, 10'u (36%) kodominant ayrıldı. Kromozom 9 üzerinde Me1 yakınında bulunan markörler bağıntılı haritalama çiziminde kullanıldı. Üç markör den, SCAR_CD, 1.1 cM uzaklığıyla Me1 genine en yakın markördür. Nematoda dayanıklılık için biber ıslah verimliliğini ve etkinliğini artıracak olan bu markörler marköre dayalı seleksiyon ile genotipik düzeyde seçimi sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Pepper (Capsicum annuum L.) belongs to family Solanaceae. It is an agronomically important plant originating from Mexico. Pepper yield, quality and growth are limited by plant nematode parasitism. Root-knot nematodes (Meloidogyne spp.) are the most damaging sedentary endoparasites. M. incognita race 2 is the most common root-knot nematode found in Turkey. The Me1 gene which confers resistance to M. incognita was mapped in pepper to a 28 cM interval on chromosome 9. The aim of this study was to develop molecular markers linked to this nematode resistance gene. Phenotypic characterization of nematode resistance was performed for 200 F2 individuals from the cross between resistant pepper cultivar PM217 and Turkish susceptible cultivar AZN-1. In the F2 individuals, 151 plants (76%) were evaluated as resistant, 49 plants (24%) were susceptible. Markers were tested on parents of the mapping population to identify polymorphisms. A total of 30 standard markers and 548 new marker combinations were tested. Of these 578 markers, 75 (13%) were polymorphic. They were applied to F2 population and 28 (37%) showed clear segregation on F2 population. Eighteen of the markers (64%) segregated dominantly, 10 of the markers (36%) segregated codominantly. Markers located near Me1 on chromosome 9 were used for the construction of a linkage map. Out of three markers, SCAR_CD was the nearest marker to Me1 gene with a distance of 1.1 cM. These markers will provide selection at the genotypic level by marker-assisted selection, which will increase the efficiency and effectiveness of pepper breeding for nematode resistance.