Logaritmik doğrusal modeller ve uygunluk analizinin birlikte kullanımı: Lise öğrencilerinin sigara içme alışkanlıklarına uygulanması
Combining logarithmic linear models and analysis of correpondance: İmplementation of high school students smoking habits
- Tez No: 320779
- Danışmanlar: PROF. DR. VEYSEL YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İstatistik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Logaritmik doğrusal modeller ve uygunluk analizi, kategorik değişkenler arasındaki ilişkilerin yorumunu kolaylaştıran istatistiksel birer tekniktir. Bu çalışmada, Logaritmik doğrusal modeller ile uygunluk analizinin birbirinin tamamlayıcısı olarak kullanılması amaçlanmıştır. Bu kapsamda, 2010 yılında Eskişehir'de il merkezindeki liselerde okuyan 662 öğrenciye ait, sigara içme alışkanlıklarına ilişkin veri derlenmiştir. En uygun modeli belirlemek için logaritmik doğrusal analiz, belirlenen en uygun modeli görsel ve yorumsal açıdan zenginleştirmek içinse uygunluk analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Log-linear models, and correspondence analysis, a statistical technique to facilitate interpretation of the relationship between categorical variables. In this study, correspondence analysis with log-linear models intended to be used as a complement to each other. In this context, in 2010, 662 high school students in the city center of Eskişehir, collected data on smoking habits. Log-linear analysis to determine the most appropriate model, the most appropriate model to enrich the visual and interpretive point of view for the availability analysis.