Montmorillonit türü kil minerali ile sulu ortamdan nitrit iyonlarının giderimi ve iyon kromatografi ile tayini
Removal of nitrite anions from aqueous media by type of montmorillonite clay mineral and determination by ion chromatography
- Tez No: 320780
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL AKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Nitrit anyonunun, montmorillonit türü kil minerali kullanılarak sulu ortamdan giderimi üzerine kesikli ve sürekli sistemlerde ayrıntılı bir çalışma gerçekleştirilmiştir. Nitrit adsorpsiyonuna, başlangıç pH'ı, adsorban miktarı, denge süresi, başlangıç anyon derişimi, sıcaklık, akış hızı ve iyonik şiddet gibi çeşitli deneysel parametrelerin etkisi incelenmiştir. Farklı sıcaklıklarda yapılan kinetik ve izoterm çalışmalarından elde edilen deneysel verilerin yalancı-ikinci-dereceden kinetik modeli ve Langmuir izoterm modeline uygunluk gösterdiği belirlenmiştir. Kesikli sistemde, en yüksek tek tabakalı adsorpsiyon kapasitesi 45 oC' de 579,73 mg g?1 olarak bulunmuştur. Sürekli sistemde, adsorbanın kullanılabilirliği ve ayrıca gerçek atıksu uygulaması gerçekleştirilmiştir. Adsorban, FTIR ve SEM analizleri ve zeta potansiyeli ölçümleri ile karakterize edilmiştir. Sonuçlar, montmorillonit türü kil mineralinin, nitrit anyonunun sulu ortamdan gideriminde etkili ve doğal bir adsorban olarak kullanılabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
A detailed study was carried out with respect to the removal of nitrite anion from aqueous media by using montmorillonite-type clay mineral in batch and continuous systems. The effects of various experimental parameters such as initial pH, amount of adsorbent, equilibrium time, inital anion concentration, temperature, flow rate and ionic strength on the adsorption of nitrite were investigated. It was determined that the experimental data obtained from kinetic and isotherm studies at different temperatures showed compatibility with pseudo-second-order kinetic model and Langmuir isotherm. The highest monolayer adsorption capacity of montmorillonite found as 579,73 mg g-1 in batch system at 45 oC. The usability of adsorbent in continuous system was investigated and real wastewater application was also conducted. The adsorbent was characterized by FTIR and SEM analysis and zeta potential measurements. Results demonstrated that montmorillonite-type clay mineral can be used as an effective and natural adsorbent for removal of nitrit anion from aqueous media.