The effects of skin-tissue morphometry on the mechanical impedance of rat glabrous skin
Deri-doku morfometrisinin sıçan tüysüz derisinin mekanik empedansı üzerinde etkisi
  1. Tez No: 320803
  2. Yazar: ÇAĞLAR GÖK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK GÜÇLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biyomühendislik, Biology, Bioengineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Biyo-Medikal Mühendislik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu tez çalışmasında, sıçan tüysüz derisinde iki farklı noktada (parmak ve ayak tabanı) 61µm genlikli iki farkli frekansta (40 Hz ve 250 Hz) mekanik empedans ölçümleri yapılmıştır. Kuvvet (F), hız (v) ve bunların arasındaki faz farkı(?) mekanikempedans komponentlerini hesaplamak için kaydedilmi³tir. Ayrıca mekanik ölçümlerin alındığı noktalardan deri örnekleri deri katmanlarının morfometrik analizi (toplam deri, toplam epidermis, stratum korneum, canlı epidermis ve dermis kalınlıkları) için histolojik olarak incelenmiştir. Bütün mekanik ve morfometrik ölçümler iki farklı koşul altındagerçekleştirilmiştir: normal koşul ve epidermis-sıyrılmış koşul.Normal koşulda two-way ANOVA sonuçlarına göre, lokasyonun deri direncini istatiksel anlamda az miktarda etkilediği görülmektedir (p=0.056), fakat frekansın istatiksel anlamda bir etkisi görülmemektedir (p=0.376). Frekansın empedans genliği üzerine etkisi istatiksel anlamda önemli bulunmuştur (p=0.018), bununla birlikte lokasyonun istatiksel anlamda bir etkisi görülmemiştir (p=0.684).
Özet (Çeviri)
In this thesis, the mechanical impedance of rat glabrous skin was measured at two different locations: the digit and the sole in the hind paw, at two frequencies: 40 Hz and 250 Hz with amplitude of 61 µm. The force (F), the velocity (v) and the phase difference between them (?) were measured to calculate the mechanical impedance components. Skin samples were also studied histologically from the same locations where the impedance measurements were obtained. On the microscope images, morphometrical measurements of the skin layers were performed. All mechanical impedance and morphometrical measurements were done in two different conditions: the normal and the epidermis-peeled condition.In the normal condition, two-way ANOVA showed that the effect of the location on the resistance was marginally significant (p=0.056), whereas the frequency had no effect (p=0.376). The effect of the frequency on the modulus was found to be significant (p=0.018); however, the effect of the location on the modulus was not significant (p=0.684).