Sınırlı alan derinliğini artırmak için yeni bir görüntü birleştirme yöntemi
A novel image fusion technique to extend the depth of field
  1. Tez No: 320814
  2. Yazar: AHMET NUSRET TOPRAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VEYSEL ASLANTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Dijital kamera uygulamalarında meydana gelen temel problemlerden birisi, sınırlı alan derinliğidir. Sınırlı alan derinliği problemi nedeniyle görüntüleme cihazları, bir çevrede bulunan bütün nesneleri net olarak görüntüleyememekte, görüntülerde bulanık bölgeler oluşmaktadır. Ancak, mikroskobik görüntüleme, endüstriyel bilgisayarla görme ve güvenlik uygulamaları gibi birçok sahada tamamen net görüntülere ihtiyaç duyulmaktadır. Sınırlı alan derinliğinin artırılması dolayısıyla tamamen net görüntüler elde edilmesinde, çoklu-odaklı görüntü birleştirme yöntemleri öne çıkmaktadır.Bu çalışmada, literatürde iyi bilinen klasik çoklu-odaklı görüntü birleştirme yöntemleri incelenmektedir. Ayrıca, klasik yöntemlerden daha başarılı sonuçlar üreten yeni bir resim uzayı tabanlı çoklu-odaklı görüntü birleştirme yöntemi önerilmektedir. Tez çalışmasında önerilen görüntü birleştirme yönteminde, öncelikle analitik bir metot kullanılarak, görüntülerin bulanık bölgelerine ait optik transfer fonksiyonu saptanır. Daha sonra, elde edilen transfer fonksiyonu kullanılarak kaynak görüntüler yapay olarak bulanıklaştırılır, bu yapay görüntüler ve kaynak görüntüler kullanılarak kaynak görüntülerdeki net pikseller tespit edilir. Kaynak görüntülerdeki net piksellerin taşınmasıyla birleşik görüntü üretilir.Bu çalışmada ayrıca, önerilen yöntem ile klasik yöntemler sayısal ve görsel olarak karşılaştırılmıştır. Yapılan deneyler önerilen yöntemin üstünlüğünü açıkça ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
In applications of imaging systems, one major problem is limited depth of field which results in blurring parts of the captured image. However, in many areas such as microscopic imaging, industrial machine vision and surveillance applications, images that have large depth of field are preferred. To extend depth of field and obtain everywhere-in-focus images; image fusion, merging information from two or more images of a scene into a single composite image, is a convenient way.In this thesis, classic multi-focus image fusion methods are analyzed. Moreover, a novel multi-focus image fusion method, that produces better fusion result than classic methods, is presented.The method that presented in this thesis, firstly, calculates optical transfer function of blurred parts located on source images. Then source images are artificially blurred by employing obtained transfer functions and sharp pixels of sources images are detected by using artificially blurred and source images. Eventually, sharp pixels of source images are transferred to build everywhere-in-focus fused image.Furthermore, in this thesis, proposed method and classical methods are compared in terms of quantitative and visual evaluation. According to the results of evaluations, proposed method outperforms classic methods.