Esnek matris ve karar verme metotları üzerine
Soft matrix and its decision making
- Tez No: 320824
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMİN AYGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu tez üç bölümden oluşmaktadır.Birinci bölümde Molodstov'un esnek kümeleri ve özellikleri incelendi sonra Çağman ve Sinanoğlu'nun oluşturduğu esnek kümeler üzerindeki uni-int karar verme metodu incelendi.İkinci bölümde esnek kümelerin temsilcisi olan esnek matrisler ve özellikleri tanımlandı. Daha sonra esnek matris üzerinde max-min karar fonksiyonunu kullanarak esnek max-min karar verme metodu verildi.Üçüncü bölümde k- sağlama ilişkisi ve seçenek değer esnek kümeler tanımlandı. Bu tanımları kullanarak uni-int karar verme metoduna derin bir bakış açısı getirildi. Daha sonra uni-int karar verme metodunun genel hali olan yeni karar verme metotları verildi.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of three chapters,In the first chapter Molodstov?s soft set and its characteristics are examined then uni-int decision making method on soft set constructed by Cagman and Enginoglu is given.In the second chapter soft matrices which are representative of the soft sets and its characteristics are defined. a soft max-min decision making method is given by using soft max-min decision function on soft matrix.In the third chapter choice value soft sets and k-satisfaction relations are defined. Using these new notions, deeper insights into the principle of uni-int decision making are provided and its limitations are showed. Then several new soft decision making methods that are general cases of the uni-int decision making method are given