Çeşitli örneklerde dispersif sıvı-sıvı mikro ekstraksiyon ile nikel tayini
Determination of nickel in different enviromentaly samples by dispersive liquid-liquid micro extraction
- Tez No: 320837
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞENOL KARTAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Çevresel örneklerde bulunana maddelerin insan sağlığı açısından incelenmesi çok yaygın bir konudur. Örneklerde zehirlilik arz eden maddeler çoğunlukla sanayileşmenin ve modern hayat tarzının gelişmesi doğrultusunda, artan tüketim ve sanayi ürünlerinin artan kullanımları insanın zehirli maddelerle teması da artmıştır.Bu zehirli maddelerden biri sayılabilecek Nikel belirlenen seviyelerin üzerinde maruz kalındığında kanserojenik etki göstermekte, yeni doğan ölümlerine neden olmaktadır. Ayrıca bir metal olarak nikelin eser seviyelerde tam olarak belirlenmesi mikro elektronik endüstrisi açısından önem arz eden bir konudur. Bunların doğrultusunda nikelin eser seviyelerinin belirlenmesi bir zorunluluktur.Hâlihazırda nikelin eser seviyelerini belirleyen birçok teknik bulunsa da bunlardan; en ucuz, en az uğraştırıcı, yöntemde harcanan ve ortaya çıkarılan çevreye zararlı atıklar açısından en uygun tekniğin bulunması yolunda araştırmalar sürmektedir.Bu çalışmada eser seviyede nikeli dispersif sıvı- sıvı mikro ekstraksiyonu ile ayırma ve zenginleştirme yapıp alevli atomik absorpsiyon spektroskopisinde tayini sunulmuştur. Analitin kantitatif geri kazanma değerleri pH, tampon türü, ligant miktarı, dispersif ve ekstraksiyon çözücülerinin türleri ve derişimleri, santrifüj hızı ve zamanı, ekstraksiyon zamanı örnek hacmi için optimize edilmişve bozucu etki yapabilecek matriks türleri için optimum parametreler elde edilmiştir. Alevli atomik absorpsiyon spektroskopisi ile tayin sınırı 0,017mg/L olarak bulunmuştur. Yöntemin zenginleştirme faktörü 5 tir. Ortalama geri kazanma değerleri % 95-103 arasında değişmektedir. Geliştirilen yöntem göl suyu, deniz suyu, akarsu, çeşme suyu, anot çamuru, saç jölesi, ruj, tıraşkremörneklerine uygulanmıştır.Alevli Atomik Absorpsiyon Spektroskopisi
Özet (Çeviri)
In terms of human health the determination of the substances which are in environmental samples is a very common subject. Nowadays people?s interaction with the toxic substances has increased mostly due to the industrialization and modernization.One of these toxic substances is nickel. If exposedover the authorized levels it causes cancer. And it also causes the death of new born babies. Moreover as a metal, nickel determined at trace levels is also an important subject for micro electronic industry. Therefore determination of the nickel?s trace levelis necessary.In addition to the different techniques that determine the trace level of nickel, researches which are the most appropriate in terms of being the cheapest, including the least demanding methods and leaving out the least environmental hazardous waste are going on.In this study trace level nickel is separated and enriched by dispersive liquid-liquid micro extraction and its determination at flame atomic absorption spectroscope is presented. The anility?s reclamation levels are optimized for pH, buffer type, ligand amount, the variations and concentration of dispersive and extraction solvents, centrifugal speed and time, extraction time, samplevolume and optimum parameters are obtained for matrix variations that may have interference. The detection limit by atomic absorption spectroscope is obtained as 0,17 µg/L. The enrichment factor of the methodis 5. The average reclamation levels change from 95 to 103 percentages. The improved method is applied on lake water, sea water, river water, tab water, anode mud, hair gel,lipstick, and shaving gel.