Kırklareli izole bölgesinde yaşayan Trakya Arısı (Apis mellifera carnica) kolonilerinden elde edilen balların kalite özelliklerinin belirlenmesi.
Determination of quality characteristics of honey obtained from Trakya Bee (Apis mellifera carnica) colonies which lives in Kirklareli isolated region.
  1. Tez No: 320863
  2. Yazar: FURKAN TURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN DAĞLIOĞLU, YRD. DOÇ. DR. DEVRİM OSKAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
T.C. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından Kırklareli il sınırlarında 2010 yılında 30 km çapındaki bir alan izole bölge ilan edilerek, yaklaşık 10000 koloni Trakya Arısı (Apis mellifera carnica) koruma altına alınmıştır. Bu çalışmada, koruma altındaki izole bölgede faaliyet gösteren üreticilerden alınan bal örneklerinin kalite özelliklerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışma kapsamında balların biyokimyasal ve kalıntı analizleri ile besinsel ve mineral madde analizleri yapılmıştır. Ayrıca elde edilen değerlerin karşılaştırılması amacıyla, Tekirdağ İlinde faaliyet gösteren üreticilerden alınan ayçiçeği bal örneklerinde de aynı analizler yapılmıştır. Kırklareli izole bölgeden alınan bal örneklerinin nem oranları %14.2-17.4, HMF değerleri 1.1-9.7 mg kg-1, diastaz sayısı 15.2-38.5, prolin miktarı 385-890 mg kg-1, serbest asitlik 12-40 meq kg-1, elektriksel iletkenlik 0.7-1.2 mS cm-1, fruktoz+glikoz %58.2-71.2, toplam fenolik madde 193-640 mggallic asit kg-1, antioksidan etkinliği FRAP cinsinden 0.8-4 µmoltroloks g-1, DPPH-SC50 cinsinden 39.8-5.7 mg ml-1 arasında bulunmuştur. Analiz edilen bal örneklerinin hiç birisinde naftalin ve antibiyotik kalıntısı tespit edilebilir düzeylerde bulunamamıştır. Toplanan 25 örneğin 7 tanesinde nişasta düzeyi beklenen değerlerden yüksek çıkmıştır. Bu da koloni yönetim tekniklerinin yanlış uygulanmasından kaynaklanmıştır.
Özet (Çeviri)
Ministry of Food, Agriculture and Livestock announced an isolated region in 2010 which is located in an area of 30 km diameters in Kirklareli province border. In this isolated region, there are almost 10000 Trakya Bees (Apis mellifera carnica) colonies which are under protection. In this research, some quality characteristics including biochemical analysis, residue analysis, nutritional analysis and mineral analysis of honey samples which were taken from the honey producers in the isolated area, were carried out. Also for comparison, same analyses were made in the honey samples taken from producers in Tekirdag province. Minimum and maximum values obtained for Kirklareli isolated region honey samples: Moisture content 14.2%-17.4, HMF 1.1-9.7 mg kg-1, diastase activity 15.2-38.5, proline 385-890 mg kg-1, free acidity 12-40 meq kg-1, electrical conductivity 0.7-1.2 mS cm-1, fructose+glucose 58.2-71.2%, phenolic content 193-640 mggallic asit kg-1, ferric reducing antioxidant potential (FRAP) , 2,2-diphenyl-1-picryl-hydrazyl (DPPH) scavenging activity 39.8-5.7 mg ml-1. Also naphtaline and antibiotic residues could not have found in detectable levels. 7 honey samples starch level have found more than expectable level. Wrong colony management techniques have caused to this result.