Farklı magnezyum kaynaklarının asit topraklarda yetiştirilen mısır bitkisinin beslenmesine ve gelişmesine etkisi
The effect of different magnesium sources on nutrition and progression of a maize plant which is grown in acid soils
- Tez No: 320862
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KORKMAZ BELLİTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu araştırmanın amacı, Kırklareli ili sınırları içinden alınan üç farklı tekstüre sahip olan asit topraklara farklı dozlarda uygulanan magnezyum sülfat (MgSO4) ve dolomitin (CaCO3.MgCO3), bu topraklarda yetiştirilen mısır bitkisinde magnezyum elementinin beslenme ve gelişim üzerine etkilerini araştırmaktır. Killi, tınlı ve kumlu bünyeye sahip toprakların her birine dört doz magnezyum sülfat (M0=0 g, M1=0.4 g, M2=0.8 g ve M3=1.2 g) ve dört doz dolomit (D0=0 g, D1=4 g, D2=8 g ve D3=12 g) üç tekerrürlü olarak uygulanmıştır. Bitkiler gelişimin 35. gününde hasat edilip bitki boyu, bitki yaş ağırlığı, bitki % N, P, K, Ca ve Mg içeriklerinin belirlenmesi için analiz edilmiştir.Analiz sonuçlarına göre, magnezyum kaynağı olarak kullanılan magnezyum sülfat materyalinin, mısır bitkisi boyuna ve bitki yaş ağırlığına olumlu etkileri olduğu bulunmuştur. Killi topraklarda dolomit uygulamalarının bitki % N, P, K, Ca ve Mg içerikleri üzerine olumlu etkileri görülmüştür. Tınlı topraklarda bitki % P içeriğini dolomit uygulamaları arttırırken, bitki % K içeriğini magnezyum sülfat uygulamaları arttırmıştır. Tınlı topraklarda bitki % N, Ca ve Mg içeriklerine yapılan varyans analizlerine göre magnezyum kaynaklarının etkisi önemsiz olarak bulunmuştur. Kumlu topraklarda dolomit uygulamaları bitki % P, K, Ca ve Mg içeriklerini arttırmıştır. Bunun yanı sıra, bitki % N içeriklerine yapılan varyans analizlerine göre magnezyum kaynaklarının etkisi önemsiz olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is, to observe the effects of magnesium sulphate (MgSO4) and dolomite (CaCO3.MgCO3), on progression and nutrition of a maize plant, which is grown in acid soils. Sample soils, were taken from three different places in Kırklareli region and applied with different doses of magnesium sulphate and dolamite. Four doses magnesium sulphate (M0=0 g, M1=0.4 g, M2=0.8 g ve M3=1.2 g) and four doses dolomite (D0=0 g, D1=4 g, D2=8 g ve D3=12 g) had been applied to the soils, which was classified as clay, loamy and sandy, with three repetitions. Plants have been harvested at the 35th day of their progression period and analyzed to determine plant height, plant wet weight, plant % N, P, K, Ca and Mg contents.According to the results, magnesium sulphate which is used as a source of magnesium, have positive effects on maize plant height and plant wet weight. In clay soils, dolomite obtains possitive effects on % N, P, K, Ca and Mg contents of the plant. In loamy soils, % P content of the plant, increases with dolomite applications and % K content increases with magnesium sulphate applications. In loamy soils, according to variance analysis of % N, Ca and Mg contents, the effect of magnesium sources are not significiant. In sandy soils, dolomite applications increased % P, K, Ca and Mg contents of the plant. In this soil, the effect of magnesium sources are not significiant on % N content of the plant based on analysis of variance.