Kurumsal kaynak planlaması programı mıcrosoft dynamıcs ax programının crm modülünün hizmet şirketinde uyarlanması
Adaptation of crm module of an enterprise resource planning program microsoft dynamics ax in a service company
- Tez No: 320878
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT ÖZMIZRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Science and Technology, Industrial and Industrial Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 244
Özet
Kurumsal Kaynak Planlaması, işletmelerin sistemlerin ve çalışma süreçlerinin rekabet, ciro ve pazar avantajı kazanmak için en verimliği şekilde yönetilmesi sistematiğidir.Bu çerçevede Kurumsal Kaynak Planlamasını özetlersek; bir şirket, kurum, firma veya organizasyonun boyutu ve büyüklüğü ne olursa olsun, farklı birim ve bölümlerindeki iş süreçlerini (Finans, muhasebe, insan kaynakları, üretim, pazarlama, satın alma, lojistik, satış, envanter yönetimi, stok kontrol ve ambar yönetimi, müşteri ilişkileri yönetimi, proje yönetimi vb.) tek bir bilgi kazanım/işleme altyapısı ile kuruluşa özel bir veri altyapısında bütünleştiren, tüm bölüm ve birimlerin bu bütünleşik yapıdan ilgili en güncel, doğru veriyi kullanarak sürece dahil etmesini ve bütünleşik veri altyapısının gerekli şekilde güncellemesini sağlayan bilgi sistemidir. KKP'nin esas amacı, kurum içindeki farklı süreçlerin işlerini birbirlerine bağlayarak ve süreçleri birbirleriyle etkileştirerek, bilgi istemcisine anında doğru bilgileri en kısa sürede ve en verimli şekilde ulaştırılmasını sağlamaktır.Günümüzün ağır rekabet ortamında, firmalar teknoloji yarışında birbirlerini hızla taklit edebilmektedir ve bu çerçevede teknolojinin rekabet üstünlüğü çok uzun süremeyebilmektedir. Fakat bir firmanın kurmuş olduğu başarılı bir müşteri ilişkisi kendisini rekabette daha üst seviyelere çıkarabilmektedir. Bu durum etkili bir müşteri ilişkileri yönetimininde ciddi bir rekabet aracı olduğunu göstermektedir. Müşteri İlişkileri Yönetimi teknolojik gelişmelerin de yardımıyla, günümüzün iş dünyasında gittikçe daha fazla önem kazanmaya başlayan bir iş felsefesidir.Bu çalışmada KKP ve MİY ile ilgili ayrıntılı literatür araştırmaları yapılmış, Microsoft Dynamics AX 2009 programı anlatılmış ve daha sonra bu programda uygulama kısmına geçilmiştir. Kurumsal Kaynak Planlama yazılımlarından biri olan Microsoft Dynamics AX programı kullanılmıştır. Dyanmics Ax'ın Müşteri ilişkileri yönetimi modülü kullanılarak sanal bir hizmet şirketinde uygulamalar yapılmıştır. Bir şirketin kurulmasından, şirkete müşteri ilişkileri modülünün kurulması işlemleri adım adım gerçekleştirilmiş ve uygulamalarla anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
Enterprise Resource Planning is system of managing business systems and work processes of company efficiently to gain competition, giro and market advantage.To summarize this framework, Enterprise Resource Planning is a knowledge system in a company, institution, company or organization, regardless of the size and bigness, that integrates all of this integrated structure, units and departments with the most current, accurate and integrated data that involve using data information system provides the necessary infrastructure for the update of different units and departments of business processes such as finance, accounting, human resources, manufacturing, marketing, purchasing, logistics, sales, inventory management, inventory control and warehouse management, customer relationship management, project management, etc. in a single database and application. The main purpose of ERP is to provide accurate information to client in a most rapidly and most efficient way by linking and activating together different processes with each other in a organization.In Today's heavy competitive environment, companies are able to simulate each other rapidly in the technology race, and so a competitive advantage of the technology is not proceed too long in this context. However, a customer relationship management that has been established successfully in a company can move the company higher levels in competitive. This case shows us effective customer relationship management is a serious competitive tool for companies. Customer Relationship Management is a business philosophy which has become increasingly important in today's business world with the help of technological developments.In this study, it is made a detailed literature research related to ERP and CRM, explained Microsoft Dynamics AX 2009 program. Then, a case study of application in a virtual company from setting up company to setting up all functions of customer relationship module by using Microsoft Dynamics AX 2009 program has been explained step by step at the end of study.