Peyzaj envanter sürecinde coğrafi bilgi sistemleri kullanımı: Uludağ Milli Parkı örneklemi
Using of geographic information systems at the landscape inventory process: Uludağ National Park case study
  1. Tez No: 320897
  2. Yazar: MERVE ERSOY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAYE NİHAN ÇABUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Peyzaj Mimarlığı, Science and Technology, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uzaktan Algılama ve Coğrafi Bilgi Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 206
Özet
Bu tez çalışmasında günümüzde sürdürülebilirliği üzerine endişe duyduğumuz dünyanın yeşil zümrütleri olarak nitelendirilen korunan alanlar olgusu; doğa, peyzaj ve insan ilişkisi ile ele alınarak milli park ölçeğinde oluşturulan peyzaj envanteri ile ortaya konulmuştur. Çalışma alanı olarak belirlenen ve ülkemizde 51 yıldır milli park statüsüne sahip olan Uludağ Milli Parkı, aynı zamanda kış turizm merkezi ve doğal sit alanı olması sebebi ile de yıllık 500.000 kişinin üzerinde ziyaretçi yoğunluğuna sahiptir. Bu nedenle Uludağ Milli Park'nın ekolojik boyutu göz ardı etmeyen planlamaya duyduğu gereksinim giderek artmaktadır. Bu çalışma doğrultusunda alan kullanım kararları üzerinde I. dereceden etkili olan; doğru, eksiksiz ve işlevsel biçimde analiz yapılabilme olanağı sağlayan ve ilerleyen süreçte gerçekleştirilmesi hedeflenen peyzaj planlama çalışmalarına altlık oluşturabilecek Uludağ Milli Parkı'na ait peyzaj envanteri CBS desteği ile ortaya konulmuştur. Buna ek olarak, CBS yardımı ile milli park ve çevresinde yapılan örnek bir havza analizi ile peyzaj envanter ve planlama çalışmalarında ekolojik sınırların önemine dikkat çekilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the concept of protected areas, referred as the green emeralds of the world, that we worry about their sustainability was evaluated in terms of resource inventory in a national park scale within the concept of landscape and human relations. Uludağ National Park, which was chosen as the study area and has been under national park status for 51 years, has a density of visitor which is over 500.000 every year as it also a winter tourism center and a natural site. For these reasons, the need for an ecological based planning rises increasingly. With this study, the landscape inventory of the Uludağ National Park, which is expected to be primarily effective on land use decisions; to provide correct, complete and functional analysis opportunities; and to constitute a basis for the targeted landscape planning studies in the future, was made by using GIS capabilities. Additionally, the importance of ecological borders for landscape inventory and planning works was highlighted through a sample watershed analysis carried within the national park and its surrounding area.