Oyuncak tasarımında sürdürülebilirlik esaslarının uygulanması: Ahşap oyuncak örneği
Implementation of sustainability principles on toy design: Wooden toy case study
  1. Tez No: 320896
  2. Yazar: HATİCE SERVER AYDIN
  3. Danışmanlar: DR. HAKAN GÜRSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Sanatlar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu tez, oyuncak tasarımında kullanılan esasların belirlenmesi ve bu esasların ahşap oyuncakta uygulanması konusunu ele alır. İlk olarak oyuncağın yer aldığı bağlam olan oyunun anlam ve amaçları incelenmiştir. Bu inceleme sonucu oyun anlayışında zamanla yaşanan kritik değişimler ortaya konmuş, bu değişimlerin oyuncak üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Bu bağlamda oyuncağın da zaman içinde geçirdiği evreler sosyal ve teknolojik tarihçe olarak iki başlık altında ele alınmıştır. Oyuncağın son olarak geldiği noktanın çevre ve insan üzerindeki etkileri irdelenmiştir. Daha sonra bu çevresel etkilerin tehlikeli boyutlara ulaşması karşısında ortaya konan ?Sürdürülebilirlik? kavramının anlamı ve kapsamı üzerinde çalışılmıştır. Bu kapsamda yer alan tasarımın sürdürülebilirlik ile ilişkisi açıklanmış, sürdürülebilir tasarıma dair alanında uzman araştırmacılar tarafından ortaya konulan temel prensipler ve sürdürülebilir tasarım kriterleri incelenmiştir. Sürdürülebilir tasarımın uygulanabilmesi adına geliştirilen yaklaşımlar ve stratejiler açıklanmıştır. Araştırılan prensipler, kriterler, yaklaşımlar ve stratejiler ışığında oyuncak tasarımı için yeni esaslar geliştirilmiştir. Son olarak esaslar ahşap oyuncak sektöründen edinilen bilgilerle karşılaştırılarak sürdürülebilirliğin ahşap oyuncak tasarımında uygulanması değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of this thesis is determining the principles that are used on toy design and implementation of these principles on wooden toys. Initially, play, the context toy is involved in, was analysed in terms of meaning and purpose. As a result of this analyse, critical changes happened over time was explored and the effects of these changes on toy was revealed. In this context, the phases of the toy in time were discussed under the topics of social and technological history. The effects of the present situation of toy on humankind and environment were examined. Then, the meaning and the context of sustainability which is emerged towards environmental impacts that are life-threatening, were studied. The relationship between sustainability and design involved in this context was explained, the principles and criterias of sustainable design that are laid by the experts and researchers in this field are examined. The approaches and strategies that are developed for implementation of sustainable design were explained. In the light of principles, criterias, approaches and strategies obtained through the research, specific principles for toy design were developed. Finally the implementation of sustainability on wooden toy design was assessed by comparing these principles with the data gathered from market research.