Hidrofobik karakterli polimer kürecikleri üzerine enzim immobilizasyonu ve kinetiğinin araştırılması
Immobilization of an enzyme onto hydrophobic polymeric beads and investigation of immobilization kinetics
  1. Tez No: 320899
  2. Yazar: DENİZ BURÇAK BORUCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TURGAY TAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu yüksek lisans tez çalışmasında, 5-(4-aminofenil)-10,15,20-trifenilporfirin içeren hidrofobik karakterli polimer kürecikler sentezlenmiştir. Sentezlenen bu hidrofobik polimerik kürecikler üzerine lignin peroksidaz enzimi ( E.C 1.11.1.14) immobilizasyonu incelenmiştir. LİP enzim immobilizasyon üzerine farklı ortam koşulları (pH, enzim başlangıç derişimi, sıcaklık ve temas süresi) kesikli sistemde incelenmiştir. İmmobilizasyon için Langmuir ve Freundlich adsorpsiyon izotermlerinin uygunluğu araştırılmış. Kinetik verilerin değerlendirilmesi için Lagergren-birinci-derece ve yalancı-ikinci-derece-kinetik modellere uygunluğu incelenmiştir. 5-(4-aminofenil)-10,15,20-trifenilporfirin içeren polimerlerin karakterizasyonunda yüzey morfolojileri Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM)incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, hydrophobic polymer beads containing 5-(4-aminophenyl)-10,15,20-triphenylporphyrin were synthesized. Lignin peroxidase (E.C 1.11.1.14) immobilization onto these synthesized polymer beads was investigated. Different LIP immobilization conditions (i.e. pH, lignin peroxidase enzyme initial concentration, temperature and contact time) were investigated in batch system. The suitabilities of Langmuir and Freundlich isotherms for the immobilization were searched. Lagergren-first-order and pseduo-second-order kinetic models were investigated to evaluate the kinetic data. In characterization of polymers containing 5-(4-aminophenyl)-10,15,20-triphenylporphyrin, the surface morphology were investigated using Scanning Electron Microscope (SEM).