Oreochromis niloticus'un dokularında alüminyum toksisitesi üzerine kalsiyum'un koruyucu etkisi.
Oreochromis niloticus?un dokularinda alüminyum toksisitesi üzerine kalsiyum'un koruyucu etkisi.
- Tez No: 320912
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HİKMET YETER ÇOĞUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Zooloji, Zoology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Çalışmamızda, kalsiyumun Oreochromis niloticus'un kas, karaciğer, solungaç ve böbrek dokularında alüminyum birikimi üzerine engelleyici etkileri incelenmiştir. Balıklar 7, 14 ve 21 gün sürelerle 0.1 mg/L Al, 0.1 mg/L Al+0.1 g/L Ca, 0.1 mg/L Al+1.0 mg/L Ca ve 1.0 mg/L Al, 1.0 mg/L Al+1.0 mg/L Ca ve 1.0 mg/L Al+10.0 mg/L Ca karışımının etkisine bırakılmıştır. Dokularda alüminyum birikimi ICP-MS ile belirlenmiştir. Çalışılan dokularda en yüksek alüminyum birikimi böbrek dokusunda oluşmuş, bunu solungaç, karaciğer ve kas dokusu izlemiştir. Etkide kalınan tüm sürelerde O. niloticus'un dokularında alüminium birikimi kalsiyum varlığında azalmıştır. Denenen tüm karışımlarda (Al+Ca) Oreochromis niloticus'un böbrek, solungaç ve karaciğer dokularında alüminyum birikimini önemli ölçüde engellemiştir.
Özet (Çeviri)
In our study, the protective effect of calcium on the accumulation of aluminum in muscle, liver, gill and kidney of Oreochromis niloticus were investigated. The fish were exposed to 0.1 mg/L Al, 0.1 mg/L Al+0.1 g/L Ca, 0.1 mg/L Al+1.0 mg/L Ca and 1.0 mg/L Al, 1.0 mg/L Al+1.0 mg/L Ca and 1.0 mg/L Al+10.0 mg/L Ca mixtures for 7, 14 and 21 days. Aluminum accumulations in tissues were measured by ICP-MS. Aluminum accumulation exposure tissues highest accumulation occurred in the kidney followed by gill, liver and muscle. In all exposure period, accumulation of aluminum in whole tissues of O. niloticus decreased in the presence of calcium. In both mixed exposure (Al+Ca) concentrations, significantly reduced the accumulation of aluminum in the kidney, gill and liver of Oreochromis niloticus.