Dönemin basınına göre 1919 seçimleri ve Meclis-i Mebusân'ın oluşturulması
According to the press of the term 1919 elections and foundation of Ottoman parliament
  1. Tez No: 320929
  2. Yazar: BAHAR BİLGEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLKER ALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Türk Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bu tezin konusu Ekim 1919?Mart 1920 dönemi arasındaki siyasi süreçtir. 1919 Seçimleri, son Osmanlı Mebusân Meclisi, Misâk-ı Milli kararları yalnız dönemin basın organlarının gözlüğüyle ele alınmıştır. Tezde dönemin basın organlarından Yenigün, Alemdar, Hâkimiyet-i Milliye ve İrâde-i Milliye Gazeteleri incelenilerek burada yer alan haberler doğrultusunda konular incelenmiştir. Milli Mücadele yanlısı gazetelerin yanı sıra Milli Mücadeleye karşı olan gazetelerden de yararlanılmış bu bağlamda haberlerin zıtlığı da ortaya konulmuştur.Öncelikle Kongreleri izleyen 1919 seçimleri, Son Osmanlı Meclis-i Mebusân'ını oluşturduğu gibi 23 Nisan 1920'de Ankara'da toplanan Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin de temelini, çekirdeğini meydana getirmiştir. Seçim düşüncesi, Birinci Dünya Savaşı'nın bitmesiyle birlikte gündeme getirilmiştir. Seçim kararı Sivas Kongresi sonucunda Anadolu'daki bağımsızlıktan yana güçlerin, yani Heyet-i Temsiliye'nin, Mustafa Kemal'in başkanlığındaki baskısı sonucu alınabilmiştir. Bilindiği gibi Eylül 1919 sonunda, Anadolu'nun İstanbul'la ilişkilerini kesmesinden sonra Damat Ferit Paşa istifa zorunluluğunda kalmış, yerine gelen Ali Rıza Paşa hükümeti 9 Ekim 1919'da?Mebuslar seçimine mahsusu kararnameyi? yayınlamıştır. Ali Rıza Paşa, hükümetin amacının milleti temsil edecek Meclis-i Mebusan'ı biran önce açmak olduğunu belirmektedir. Böylece ülke seçim atmosferine girmiştir. 7 Ekim kararnamesinin yayınlanması ve seçimlerin başlanılmasına fiilen karar verilmiş oluyor, seçimlerin nasıl yapılacağı da ?İntihâb-ı Mebusân Talimatnamesi? ile tespit ediliyordu.Seçimler neticesinde oluşturulan mecliste Misâk-ı Milli'nin ilan edilmesi de son derece önem taşımaktadır. Misâk-ı Milli bir Osmanlı Parlamentosu kararı ise de onu hazırlayanlar milletten aldıkları yetki ile bunu yapmışlardı.Ve Meclis-i Mebusân'ın, Mustafa Kemal Paşa tarafından hazırlanmış olan Erzurum ve Sivas Kongreleri'nde alınan kararları benimseyen, ulusal sınırlar içinde tam bağımsız bir Türk Devleti'nin esaslarını kapsayan Misâk-ı Milli'nin kabulünün ardından İstanbul'un işgali ve Mebusân Meclisi'nin kapatılması ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This topic of this thesis is the political period between October 1919 March 1920. 1919 elections, Last Ottoman Deputies Assembly, National Pact?s determinations were handled only by the view of that periods media agencies. By researching the media agencies of the term Yenigün, Alemdar, Hâkimiyet-i Milliye and İrâde-i Milliye journals and the news on these journals were researched. Via getting the benefits from both National Struggle supporting and opposing journals, the contrast of the news were presented.Primarily, following the Congress 1919 election, like the Last Ottoman Deputies Assembly?s creation, brought about the basis of Grand Nationl Assembly of Turkey meeting on the 23 April 1920 in Ankara. The idea of election came out soon after the I. World War?s end Election desicion with the result of Sivas Congress, was determined by the independance supporters in Anatolia, it means Represantative Committee which was leaded by Mustafa Kemal. As it is known, at the end of September 1919, after Anatolia?s releations with İstanbul were cut, Damat Ferit Pasha was forced to resing and recovering Ali Rıza Pasha indicated that the aim of the government was to establish the Council of Deputies in the shortest time which was going to represent the nation. So the country came in the mood of the election. Publishing of 7 October decree and starting the elections were decided actually, how to do the elections was identified in Deputees Elections Instructions.In the council which was created with the results of the elections, declaretion of National Pact was extremly important. However National Pact was a decision of Ottoman Parliament, the people who were setting it, had done it with the authority that was taken form the nation. And the Council of Depulies accepting National Pact, occupation of Istanbul and closing the Council of Deputies were held.