Johannes Brahms Op. 77 Keman Konçertosu üzerine çok yönlü bir inceleme
A multifaceted analysis on Johannes Brahms's Op. 77 Violin Concerto
  1. Tez No: 375705
  2. Yazar: GÜLCE KARAGÖZCÜK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ONUR NURCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Johannes Brahms'ın Op. 77 Keman Konçertosu, biçimsel kurgusu, müzikal-dramatik yapısı ve teknik özellikleri bakımından, Romantik Dönem konçertoları arasında oldukça önemli bir yere sahiptir. Eser, aynı zamanda, müzik tarihine besteci – icracı işbirliğinin en başarılı örneklerinden biri olarak geçmiştir. Brahms'ın, zamanın ünlü keman virtüözlerinden Joseph Joachim ile yapmış olduğu profesyonel işbirlik, ortaya çıkan sonuç hakkında oldukça belirleyici olmuştur. Bu tez çalışmasında, bahsi geçen işbirliği süreci ve sürecin ayrıntıları incelenmiş, eserin biçimsel yapısı analiz edilmiş ve keman icracılarıyla konçerto ve icrası hakkında görüşmeler yapılmıştır. Türkçe anahtar Kelimeler: 1- Johannes Brahms 2- Joseph Joachim 3- Brahms Keman Konçertosu 4- Konçerto Formu 5- Çift-Serimli Sonat Formu
Özet (Çeviri)
Johannes Brahms Op. 77 Violin Concerto holds an important position among all violin concertos of the Romantic Period in terms of its formal design, musical-dramatic structure and technical features. The work has also been labeled in music history as one of the most successful examples of composer-performer collaboration. The team-work that Brahms carried out with Joseph Joachim, a famous violin virtuoso of the time, was quite determinative for the ultimate result. In this thesis, the process of aforesaid collaboration is examined in details, the formal design of the work is analyzed, and violin performers are interviewed for various matters regarding the concerto and its performance. Ġngilizce anahtar Kelimeler: 1- Johannes Brahms 2- Joseph Joachim 3- Brahms Violin Concerto 4- Concerto Form 5- Double Exposition Sonata Form