Johannes Brahms'ın f-moll No: 1 Op: 120 ve Es- Dur No: 2 Op: 120 viyola sonatının form analizi ve icra bakımından incelenmesi
Johannes Brahms' f- moll No: 1 Op: 120 and Es- Dur No: 2 Op: 120 form analysis of viola sonate and its study in terms of performance
- Tez No: 418093
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ŞÜKRÜ ÖNER DİNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Yaylı Çalgılar Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu araştırma da müzik tarihinde 19. Yüzyıl ve 20. Yüzyılın başlarına kadar uzanan Romantik Dönem hakkında bilgiler verilmiştir. Bu dönemin en önemli bestecelerinden olan Alman Johannes Brahms'ın hayatı ve müzikal gelişimi konusunda araştırma yapılmıştır. Johannes Brahms'ın orjinali klarnet ve piyano için yazdığı Fa minör Op: 120 No: 1 ve Mi bemol Majör Op: 120 No: 2 sonatları daha sonra viyola ve başka enstrümanlar için transpoze edilerek bu çalgıların repertuvarlarında çok önemli bir yere sahip olmuştur. Yukarıda adı geçen eserlerde, icra ederken karşılaşılabilecek zorluklar ele alınırken aynı zamanda eserlerin daha iyi anlaşılabilmesi ve genç viyolistlere ışık tutması için form analizleri de yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research includes information about romantic period which lasts up to the beginning of 19. And 20. Centuries. The life and musical growing of Johannes Brahms, who is a German and one of the most important composers of the time are included. Fa minor Op: 120 No: 1 and Mi bemol Major Op:120 No: 2 sonatas which Johannes Brahms composed for clarinet and piano were later transposed for viola and other instruments, having an important place in the reportory of these instruments. In the works mentioned above, not only the probable hardships when performing are dealt with, but also form analyses are made with the aim of the works could easily make sense and set light to the young violists