Attilâ İlhan'ın şiirlerinden mekân
Representation of space in the poems of Atillâ İlhan
  1. Tez No: 174966
  2. Yazar: GÜL SOYDAN KOÇ
  3. Danışmanlar: DR. GONCA GÖKALP ALPASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 353
Özet
Attilâ İlhan'ın şiirleri, çok sayıda çalışma alanını içeren bir evrendir ve mekân, bunlardan sadece biridir. Çeşitli mekânları şiir evreninde barındıran Attilâ İlhan, mekânı yalnızca bir barınak ya da uğrak yeri olarak görmemiş, her mekânı insan ve onun yaşamı bağlanımda yeniden değerlendirmiş, mekânlara ayrı anlam ve işlevler yükleyerek farklı bakış açılan yaratmıştır. Onun şiirleri yalnızca mekânın değil, mekânsızlığın ya da sürekli değişen mekânların da şiiridir. Attilâ İlhan'ın şiirlerinde mekân kavramının sorgulandığı bu çalışma, beş bölümden oluşmaktadır. Girişte mekânın ne olduğu; sanatın, edebiyatın ve şiirin mekânla ilişkisi ele alınmıştır. Attilâ İlhan'ın şiirlerinde öne çıkan yer adları, birinci bölümde incelenmiş ve belirleyici oldukları düşünülen şehir adlan temel alınmıştır. İkinci bölümde, Attilâ İlhan'ın şiirinin önemli noktalarından biri olan iç ve dış mekân konusu irdelenmiştir. Üçüncü bölümde, doğrudan mekân adı olan sözcüklerin dışında Attilâ İlhan'ın şiirlerinde mekân bildiren kavramlar ve bir mekân gibi değerlendirilen insan vücudu ele alınmıştır. Dördüncü bölümde, soyut mekânlar değerlendirilmiştir. Beşinci bölümde Attilâ İlhan'ın şiirlerinde önemli ve farklı bir yeri olduğu görüşüne dayanılarak şiirlerde mekân değişimi, bu değişimi sağlayan araçlar ve yolculuk kavramı incelenmiştir. Sonuçtaysa ilk beş bölümde yapılan değerlendirmeler toparlanmış ve Attilâ İlhan'ın şiirlerinde mekân kavramının yeri tartışılmıştır. Anahtar Sözcükler Attilâ İlhan Cumhuriyet Dönemi Türk Şiiri Mekân Ev Şehir Yolculuk Soyut Mekânlar Mekân Değişimi İç Mekân Dış Mekân
Özet (Çeviri)
The poetry of Attilâ İlhan is a universe which encompasses numerous fields of study and the space is just one of them. Attilâ İlhan, who incorporates various kinds of spaces into his poetry, does not consider the space as a mere shelter or a harbor, but regards each setting again in terms of the person and its life and created different point of views by applying distinct meanings and functions to these spaces. His poems are not only the ones of space but of spacelessness or constantly transforming spaces. This study, which examines the concept of space in Attilâ Ühan's poetry, consists of 5 parts. In the introduction, the definition of space and the relationship between the space and art, literature, poetry are dealt with. The names of places which appear in Attilâ Ühan's poetry are examined in the first part of the study and the names of cities which are considered definitive are essentially analyzed. In the second part, the subject of inner and outer space, which is an important point in Attilâ Ühan's poetry is analyzed. In the third part, in addition to the words directly referring to space, the concepts addressing to space and the human body, which is also considered as a space in Attilâ Ühan's poetry, are analyzed. In the fourth part, the abstract spaces are examined. In the fifth part, since it has an essential and distinct importance in Attilâ Ühan's poetry, the changes of space, the tools which enable this change and the concept of jouney are analyzed. Finally, in the conclusion, the assessments of the first five parts are assembled and the place of the concept of space in Attilâ Ühan's poetry are discussed. Key Words Attilâ Ühan Modern Turkish Poetry Space Place City Travel Abstract Space Change of Space Inner Space Outer Space