Küreselleşme sürecinde işgücü yapısında meydana gelen değişimler ve endüstri ilişkileri üzerine etkileri
Labour force structure changes in the process of globalization and the effects on labour and industrial relations
- Tez No: 320988
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. ENGİN SANAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 218
Özet
18. yüzyılın II. yarısında başlayan ve 19. Yüzyıl boyunca devam eden sanayi devrimi ile fabrikalar ve seri üretim ortaya çıkmıştır. Fabrikalarda gerçekleşen seri üretim emek yoğundur ve dolayısıyla işçi sınıfı oluşmasına neden olmuştur. Sanayi devrimi ile birlikte gerçekleşen fabrika üretiminde istihdam edilen işçi sınıfının, günün ekonomik ve politik koşulları dâhilinde kötü çalışma koşulları altında çalıştırılması da bir süre sonra işçilerin örgütlenmesine yol açmıştır. İşçilerin örgütlenmesi ile birlikte kurulan sendikal yapılanmalar ve işçi sendikalarının işverenlere karşı işçi çıkarlarını koruma istemi endüstri ilişkileri sistemini doğurmuştur.Yeni teknolojilerin gelişimi ve kullanılması ile birlikte, dünya üzerinde hemen her alanda değişime, yakınlaşmaya ve hatta bütünleşmeye yol açmış olan küreselleşme kavramı ortaya çıkmıştır. Küreselleşme beraberinde yaşam standartlarında yükselme, hızlı ve kolay yayılan/elde edilebilen bilgi ve bu bilginin kullanımı, hızlı ve kolay iletişim, yeni iş alanları/iş fırsatları gibi birçok kolaylığı getirmiştir. Bunlarla birlikte, küreselleşen dünyada istihdam koşul ve şekilleri, işgücünün nitelikleri ve yapısı da değişmiştir. İşgücü ve çalışma şekillerinde yaşanan değişimler işçi sendikalarının olumsuz biçimde etkilenmesine yol açmıştır. Bu çalışmada endüstri ilişkileri sistemi, küreselleşme ve küreselleşme neticesinde yaşanan değişimin endüstri ilişkileri sistemi aktörleri olan işgücü ve sendikal yapılanmalar üzerindeki etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
With the industrial revolution which started in the second half of the 18th century and continued throughout 19th century, factories and mass-production have emerged. Due to the mass-production realized in the factories being labour intensive, proletariat was formed. In the factory production which developed with the industrial revolution, working class having been employed under poor conditions within the economic and political circumstances of the time has led to the organization of workers. Labour union structures which formed with the organization of the workers and labour unions? claim of defending the labour rights against the employer have led to the industrial relations system.With the development and utilization of the new technologies, the concept of globalization which has led to a change, approach and even integration in all the fields in the world has emerged. Globalization has also brought much simplicity such as increase in the life standards, rapidly and easily disseminated / achieved information and its utilization, rapid and easy communication and new working areas and opportunities. Furthermore, the employment conditions, forms and the nature and structure of labour have also changed in the globalized world. The changes experienced in labour and manner of work have led to the labour unions to be effected negatively. This study has examined the industrial relations system and the effects of globalization and the changes occurred as the result of globalization on labour and industrial union structures which are the factors of the industrial relations system